«Εσφαξαν» στο γόνατο την ΑΕΚ, ήττα-σοκ (90-91) από το Περιστέρι!

Η ΑΕΚ έχασε και από το Περιστέρι και μετρά τρεις ήττες σε τέσσερις αγωνιστικές στην Basket League!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρουσιάστηκε ξανά προβληματική και ηττήθηκε στην παράταση με 90-91 από την ομάδα του Ηλία Ζούρο. Ακόμη μια ήττα για την Ενωση μετά από αυτές από τον Παναθηναϊκό και τον Ηφαιστο Λήμνου.

Μεγάλος προβληματισμός για τη Βασίλισσα και την εικόνα, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να αποβάλλεται στα τελευταία λεπτά του ματς με δεύτερη τεχνική ποινή. Η ΑΕΚ μάλιστα έχει μεγάλα παράπονα από τη διαιτησία με τον κόσμο της να είναι εξοργισμένος για τα σφυρίγματα.

Από την άλλη, η ΑΕΚ αυτοκτόνησε, αφού δεν εκμεταλλεύτηκε το +5 που απέκτησε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, ούτε το +3 στα 31 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης. Μοιραίος για τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 1-3, ο Λάνγκφορντ, που αστόχησε σε μία βολή στα 6,9 δευτερόλεπτα για το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου.

Ο αγώνας

Την επιστροφή στις νίκες στην Basket League κόντρα σε έναν δύσκολο αντίπαλο έψαχνε η ΑΕΚ, η οποία φιλοξενούσε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της Basket League. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από την νίκη κόντρα στην Ορτέζ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, ενώ είχε προηγηθεί η ήττα από τον Ήφαιστο Λήμνου την προηγούμενη αγωνιστική, οπότε δεν υπήρχαν περιθώρια για άλλες… απώλειες.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε μονάχα μία απουσία, αφού εκτός παρέμενε ο Στέφαν Γιάνκοβιτς. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο 44χρονος κόουτς παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Νίκος Γκίκας, Κιθ Λάνγκφορντ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Λίνος Χρυσικόπουλος και Δημήτρης Κακλαμανάκης.

Αρκετά… μουδιασμένες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, αφού χρειάστηκε να περάσουν περίπου τρία λεπτά προκειμένου να βρουν σκορ εντός πεδιάς. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ πήρε… κεφάλι στο σκορ με +1 (7-6, 5′), ενώ στη συνέχεια χωρίς πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση κατάφερε να μεγαλώσει τη διαφορά στο +3 (13-10, 8′). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτο, η Ένωση ήταν στο -1 με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ (19-20, 10′).

Στη δεύτερη περίοδο, η «Βασίλισσα» βρήκε τα βήματα της και με οδηγό για άλλη μια φορά τον Κιθ Λάνγκφορντ κατάφεραν να πάρουν… κεφάλι στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πιο… άνετοι στο δεύτερο δεκάλεπτο καταφέρνοντας να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με ένα πολύ… σοβαρό προβάδισμα με +9 (39-30, 20′), δείχνοντας πως έχουν τα… ηνία της αναμέτρησης.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν πέντε μαζεμένους πόντους και μείωσαν γρήγορα στους 4 (39-35, 22′), ενώ αργότερα η κακή εικόνα της «Βασίλισσα» συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με -2 (39-41). Στα μέσα της περιόδου, η ΑΕΚ κατάφερε να επιστρέψει μπροστά στο σκορ με +1 (46-45, 25′) και έκτοτε οι δύο ομάδες… φαγώθηκαν και ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Στην ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν μπροστά στο σκορ με +2 (62-60).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, τα πράγματα ξεκίνησαν καλά για την ΑΕΚ η οποία έδειχνε αποφασισμένη για τη νίκη. Αυτό φάνηκε από τους συνεχόμενους πόντους και τις καλές άμυνες όταν στο 34ο λεπτό ήταν στο +5 (70-65), όμως η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν είχε… παραδοθεί. Το ματς ήρθε στα… ίσα ύστερα από ένα τρίποντο του Γκρέι (79-79, 39′) με τα τελευταία δευτερόλεπτα να αποτελούν… θρίλερ. Ο Σαντ-Ρος αστόχησε στην επίθεση της ΑΕΚ στα κρίσιμα λεπτά, με το Περιστέρι να έχει τον… τελευταίο λόγο και τον Χάτσερ να κάνει λάθος, σε μία αγχωτική κίνηση στέλνοντας το ματς στην παράταση (79-79).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΑΕΚ πήρε κεφάλι στο σκορ με +3 (82-79, 42′) χάρη στις βολές του Γιόνας Ματσιούλις. Το… συγκλονιστικό παιχνίδι του ΟΑΚΑ, συνεχιζόταν με την ΑΕΚ να είναι στο +4 (84-80), τον Ρέι να κάνει λάθος και να δίνει άλλη τροπή στο ματς αφού το Περιστέρι σκόραρε (84-82). Στο 1′ 38”΄πριν το φινάλε ο πάγκος της ΑΕΚ σηκώθηκε στον αέρα όταν θεώρησαν πως υπήρξε παράβαση 8” από το Περιστέρι, με τους διαιτητές να αποβάλλουν τον Ηλία Παπαθεοδώρου και το ματς να έρχεται στα.. ίσα από την γραμμή των βολών (84-84, 44′). Η ΑΕΚ κατάφρε να φτάσει στο +3 με μία βολή του Σαντ-Ρος και ένα δίποντο του Λάνγκφορντ (89-86), ωστόσο ένα τρομερό τρίποντο του Χάτσερ έφερε το ματς στα ίσα (89-89) με μόλις 20 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Κιθ Λάνγκφορντ οδηγήθηκε στις βολές εκεί όπου έκανε το 1/2 (90-89) με τον Σμιθ του Περιστερίου να σκοράρει με λέι απ (90-91) και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΕΚ-Περιστέρι

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-30, 62-60, (79-79 κ.δ), 90-91

ΑΕΚ: Χρυσικόπουλος 10 (2/5 τρίποντα), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 3, Λάνγκφορντ 21 (5/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ Ρος 6 (1/6 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Τολιόπουλος 3 (1), Γιαννόπουλος 8 (1), Ματσιούλις 6 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέι 18 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλότερ 5.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Ξανθόπουλος 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 26 (7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μπλέικ (0/3 σουτ), Μόρισον 10 (6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 5, Σκορδίλης (0/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάτσερ 20 (1/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αγραβάνης 5 (1), Σμιθ 5, Κίνγκσλεϊ 12 (12 ριμπάουντ).