Αποκλείστηκε η ΑΕΚ στη Σύρο

Μια μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Λιγκ Καπ έχασε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον Φοίνικα στη Σύρο για τον Α’ ημιτελικό της διοργάνωσης. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπως και αυτός του πρωταθλήματος πριν λίγες ημέρες η “Ένωση” δεν μπόρεσε στις λεπτομέρειες να τελειώσει το παιχνίδι ενώ βρέθηκε να προηγείται με 1-0 αλλά και 2-1 σετ. Ο Φοίνικας από την άλλη προκρίθηκε για τρίτη φορά στην ιστορία του στον τελικό της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Σύρο στις 23 Ιανουαρίου και ο δεύτερος τρεις ημέρες αργότερα στο Μελίνα Μερκούρη.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ σε ένα ακόμη παιχνίδι οι Σαλαφζούν, Στοϊλοβιτς και Τζιουμάκας ενώ από τους γηπεδούχους μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι Εβάντρο, Φίλιο και Ντόκιτς οι οποίοι και έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας τους.

Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου μπήκε πολύ σοβαρή στο παιχνίδι και έχοντας καλά ποσοστά σε μπλοκ και επίθεση κατάφερε να πάρει τη νίκη με 25-18 για να κάνει το 1-0. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ, ήταν συνεχώς μπροστά και είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να “τελειώσουν” το σετ κάνοντας το 2-0 που θα τους έδινε διαφορετικό …αέρα. Προηγήθηκαν με 24-22 αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με ένα σερί  4-0 εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ΑΕΚ και πήραν τη νίκη με 26-24 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Παρά την …ψυχρολουσία ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ αντέδρασαν στο τρίτο σετ το οποίο ήταν επίσης συγκλονιστικό. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 21-19 και 24-22 έχοντας την ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα ωστόσο οι “κιτρινόμαυροι” δεν τα παράτησαν. Κάνοντας κατάθεση ψυχής ισοφάρισαν αρχικά σε 24-24 και πήραν τη νίκη με 29-27 στην παράταση. Η ομάδα φάνηκε να μένει από δυνάμεις σε κρίσιμα σημεία με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τη νίκη με 25-19 στο τέταρτο σετ στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί έγινε “μάχη” πόντο -πόντο μέχρι και το 12-12. Στο τέλος ο Φοίνικας με τρεις σερί πόντους πήρε τη νίκη με 15-12 και 3-2 αντίστοιχα.

Η διακύμανση των σετ: 1ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 18-25, 2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 22-24, 26-24, 3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 24-22, 27-29, 4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-19, 5o σετ: 5-4, 8-6, 11-9, 12-12, 15-12

Τα σετ: 18-25, 26-24, 27-29, 25-19, 15-12

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 10π., Φίλιο 16, Εβάντρο 22, Λέσκοφ 5, Ντόκιτς 18, Παπαδόπουλος 9 / Αχιλλεόπουλος (λ. – 67%υπ.,), Αδάμ, Βουλκίδης, Βελούδης (λ.-39%).

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 7π., Σελαφζούν 4, Στοΐλοβιτς 22, Κανέλλος 8, Τζιουμάκας 11, Μότα 11 / Γκαράς (λ. – 24%υπ.), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 6, Δρογκάρης.