Ανατροπή με ψυχή η ΑΕΚ- Νίκησε 3-2 σετ τον Ηρακλή!

Εικόνες από το ΑΕΚ-Ηρακλής

Η ΑΕΚ ανέτρεψε ένα ακόμη παιχνίδι, κερδίζοντας με 3-2 σετ τον Ηρακλή στο κλειστό του Μετς για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ η “Ένωση” δεν τα παράτησε και δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, γύρισε το παιχνίδι και πήρε την δεύτερη φετινή νίκη της με το ίδιο σκορ μετά από αυτή επί του Παναθηναϊκού. Παρά τα λάθη και τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου απέδειξε πως δεν τα παρατάει ποτέ και στο τέλος δικαιώθηκε, κερδίζοντας δύο ακόμα βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Η “έκρηξη” του Τζιουμάκα στο τέλος αλλά και η είσοδος του έμπειρου, Ηλία Λάππα έκαναν την διαφορά για την ΑΕΚ. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν ακόμα ο Μάκης Κανέλλος που με προσωπικές του ενέργειες πήρε το 2ο σετ, αλλά και ο Σέρβος Φιλίποφ Στοΐλοβιτς στο 4ο σετ

O Hρακλής από την αρχή του 1ου σετ είχε προβάδισμα δύο πόντους απέναντι σε μια ΑΕΚ που είχε χαμηλά ποσοστά στην κόντρα επίθεση και πολλά λάθη στην δευτερη προσπάθεια. Ο Ηρακλής έφτασε στο 20-18 αλλά η επίθεση του Παπαδόπουλου και το μπλοκ του Στοΐλοβιτς έφεραν το ματς στα ίσια (20-20). Ο Λιόκα έχασε το σερβίς και ο Σωτηρίου με ωραία κόντρα έκανε το 22-20, με τον Ηρακλή να κερδίζει με 25-23.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ πίεσε με το σερβίς της κι έτσι από την αρχή ξέφυγε με 6-3, 17-15 και 20-17 με το μπλοκ του Κανέλλου στον Αρμενάκη. Στο 22-22 ο Κανέλλος έκανε το ατομικό μπλοκ του αγώνα (23-22) μετά από τρεις χαμένες προσπάθειες των παικτών του Ηρακλή. Ο Στοΐλοβιτς με το σερβίς του έβγαλε σε πέναλτι τον Κανέλλο που έκανε το 24-22 και ο Στοΐλοβιτς με άσσο έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-1 σετ.

Ο Ηρακλής πήρε και πάλι προβάδισμα στα σετ με την κατάκτηση του 3ου σετ στο οποίο μέχρι τα μισά ήταν μπροστά η ΑΕΚ με 17-16 με δίδυμο Λιόκα, Τζιουμάκα. Ο Ηρακλής πήρε το σετ με 25-20.

Δυνατές συγκινήσεις έκρυβε το 4ο σετ όπου η ΑΕΚ πέρασε μπροστά 8-7 με τον άσσο του Μότα ενώ με την επίθεση του Στοΐλοβιτς και τα λάθη Κλίντι, Σωτηρίου η Ένωση ξέφυγε 15-11. Ο Ηρακλής απάντησε με δικό του μίνι σερί χάρις το σερβίς του Προύσαλη και τους πόντους του Κλίντι και ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες αλλά και πολλά λάθη στις κόντρα επιθέσεις και τελικά η ΑΕΚ με επίθεση του Στοΐλοβιτς έκανε το 23-22 και με άσσο του Σέρβου 24-22. Ο Στοΐλοβιτς έχασε το σερβίς (24-23) και ο Τζιουμάκας μετά από διαδοχικά λάθη των δύο ομάδων έκανε το 25-23 και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ η παρουσία του Ηλία Λάππα ήταν καταλυτική για να δέσει η υποδοχή της ΑΕΚ. Με το λάθος του Προύσαλη και το μπλοκ του Μότα στον Σωτηρίου η ΑΕΚ ξέφυγε 6-3, ενώ το σερβίς του Χαραλαμπίδης έβγαλε δύο φορες στο πέναλτι τον Στοΐλοβιτς που έκανε το 11-6. Ο άσσος του Κλίντι και η επιθεση του μείωσαν για τον Ηρακλή 13-10, ενώ ο Αρμενάκης μετά από τρεις χαμένες επιθέσεις της ΑΕΚ μέσα στη φάση έκανε το 13-11. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα. Οι παίκτες της ΑΕΚ έβγαλαν έξι απίστευτες άμυνες σε επιθέσεις των παικτών του Ηρακλή και τελικά ο Τζιουμάκας με επίθεση έκανε το 14-11. Με μπλοκ του Τζιουμάκα στον Σωτηρίου έκλεισε ο αγώνας 15-11.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-22, 20-25, 25-23, 15-11)

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Κανέλλος, Χαραλαμπίδης, Μότα, Στοΐλοβιτς / Γκαράς (λ), Λιόκα, Τζιουμάκας, Κουλοχέρης, Μαυραγάνης, Λάππας.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης, Αρμενάκης, Κλίντι, Φέργκιουσον, Σωτηρίου, Ντίνας / Μπουράκης (λ), Κουκουμάκα, Μούχλιας.