ΑΕΚαρα είσαι ζάλη! 41-20 την Πυλαία και κλείνει το 2019 με μόνο νίκες!

Εικόνες από το ΑΕΚ-Πυλαία

Αήττητη! Έχοντας μόνο νίκες! Η ΑΕΚ κλείνει το 2019 με τον καλύτερο τρόπο, έχοντας μόνο νίκες! Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια κέρδισαν και την Πυλαία με 41-20!

Η «Ένωση» προερχόταν από ένα δύσκολο πρόγραμμα, εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα, δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στο κύπελλο. Όμως οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το χρέος και κλείνουν την χρονιά στην κορυφή! Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Πυλαία, όμως μίλησε οι ποιότητα των παικτών της και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα. Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσαν την Πυλαία, δείχνοντας ότι στο ελληνικό πρωτάθλημα… δεν έχουν αντίπαλο!

Νωχελικό ξεκίνημα

Η ΑΕΚ φημίζεται για τον γρήγορο ρυθμό που επιβάλει στα παιχνίδια της, οι παίκτες του Δημητρούλια μπήκαν νωχελικά στο παιχνίδι, με το πρώτο εικοσάλεπτο να έχει ένα αρκετά χαμηλό σκορ και με τις δύο ομάδες να παίζουν ένα πραγματικό «μπράντεφερ», αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Παπαδιονυσίου, όμως κάθε φορά που έπαιρνε προβάδισμα η Πυλαία έβρισκε τον τρόπο να ισοφαρίσει. Χαρακτηριστικό είναι ότι μέχρι το 20ο λεπτό η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει για καμία στιγμή να πάρει διαφορά μεγαλύτερη του ενός τέρματος! Αυτό έγινε με την συμπλήρωση των 20 λεπτών παιχνιδιού, όταν ο Μυλωνάς διαμόρφωσε το 10-8. Όμως ακόμα και εκεί η Πυλαία βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα (10-10). Το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να έχει κεφάλι στο σκορ με 15-13.

«Αφεντικό» στο δεύτερο

Όσο νωχελικά μπήκα στο πρώτο ημίχρονο, άλλο τόσο και περισσότερο φουριόζα μπήκε στο δεύτερο η ΑΕΚ. Με ένα εκπληκτικό 10-1 κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων (25-14) και από τότε, δεν την έχασε ποτέ! Οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν γκάζι, με τους αντιπάλους τους να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό. Χαρακτηριστικό είναι ότι σκόραρε μέχρι και ο νεαρός Κωτσιώνης στην πρώτη του συμμετοχή με την ΑΕΚ! Ενώ για την «Ένωση» σκόραραν 12 (!) παίκτες, ανάμεσα τους και ο τερματοφύλακας Κοσάνοβιτς. Το παιχνίδι έληξε με την ΑΕΚ να έχει διαφορά 21 πόντων και να ξεπερνάει το νταμπλ σκορ!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-6, 10-8, 11-11, 15-13 (Ημιχ), 20-14, 25-15, 29-15, 33-19, 38-19, 41-20 (Τελικό)

Αυτοί έπαιξαν:

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 2, Μωραΐτης 2, Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς 1, Μυλωνάς 2, Χιμένεθ, Φλορίδο Μόγια 4, Κοτσιώνης 2, Janca, Παπαδιονυσίου 8, Καφφάτος, Μπουνέτα 3, Γιόσμου 2, Κεδέρης 7

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Γούσιος): Παπαγεωργίου , Αντωνιάδης, Ραντούλοβιτς, Καραπαναγιωτίδης, Καλόμοιρος 6, Ψωμανθιανός, Ανανιάδης, Ανθομελίδης 1, Αλατσατιανός 1, Αλεξανδρίδης 1, Μπάτζιος, Τριανταφυλλίδης Δ., Τριανταφυλλίδης Τ. 3, Κουκμίσης 6, Μέτσης, Τσόχας