Κυπελλούχος και σκόρερ ο Μπέλεκ στην Ρουμανία (VIDEO)

Την ημέρα που η ΑΕΚ σήκωνε το Κύπελλο Ελλάδος, ένας πρώην παίκτης της σήκωνε και αυτός Κύπελλο. Ο λόγος για τον Στιβ Λίο Μπέλεκ που έγινε Κυπελλούχος στην Ρουμανία.

Ο πρώην «κιτρινόμαυρος» (την σεζόν 2011/12) στον τελικό με την Κλουζ απέναντι στην Ντιναμό Βουκουρεστίου μπήκε στο 59’ αντί του Μπουντ όταν το σκορ ήταν 2-1 με τον συμπαίκτη του Κριστιάν στο 89’ να στέλνει το ματς στην παράταση. Τελικά η διαδικασία έφτασε στα πέναλτι με τον Μπέλεκ μάλιστα να ευστοχεί με εξαιρετική εκτέλεση και να βοηθά στο τελικό 5-4 με την Κλουζ Κυπελλούχο Ρουμανίας. Το 4ο τρόπαιο στην ιστορία της.

Πριν από τη σέντρα και στο 14ο λεπτό κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 26χρονου Έκενγκ από το Καμερούν, ο οποίος φορούσε τον αριθμό 14 κατά τη διάρκεια των τεσσάρων μηνών παραμονής του στην Ντιναμό Βουκουρεστίου.

Ο Έκενγκ υπέστη καρδιακή προσβολή όταν μπήκε στο γήπεδο σαν αλλαγή στο 62ο λεπτό, σ’ έναν αγώνα ενάντια στη Βιτορούλ Κοστάντα στις 6 Μαΐου.