Κουπάτη και…σεντονάτη

Στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας των πλέι οφ είναι η ΑΕΚ, έχοντας πλέον προβάδισμα και για την εξασφάλιση της συμμετοχής στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Κόντρα στην καρμανιόλα Λαμπρόπουλο, που αρνήθηκε τρία (3 δεν κάνετε λάθος) πεντακάθαρα πέναλτι και ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι του Πανιωνίου, μοιράζοντας κάρτες στους «κιτρινόμαυρους», η Ενωση είχε συγκέντρωση και πήρε τη νίκη με 1-0. Αποτέλεσμα που την κάνει πρώτη και καλύτερη και είναι ξεκάθαρο φαβορί και για το «σεντόνι».

Ο Παναγιωτάρας (προφανέστατα με τις ευλογίες Μανωλά), διατήρησε σχεδόν ατόφια την ομάδα που θριάμβευσε την Τρίτη επί του Ολυμπιακού στο κύπελλο. Ο στόχος προφανής: να διατηρηθεί η συνοχή, η καλή λειτουργία της ομάδας μέσα στο γήπεδο και βέβαια η…αύρα της κούπας. Μοναδική αλλαγή σε σχέση με τον τελικό, η χρησιμοποίηση του Πλατέλλα αντί του τραυματία Βάργκας που ήταν νοκ άουτ. Η ΑΕΚ με 4-2-3-1 επιχείρησε να ελέγξει τον ρυθμό, να δημιουργήσει ευκαιρίες και να βρει ένα γρήγορο γκολ που θα της έδινε προβάδισμα.

Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν κέφι, αλλά δεν είχαν φρεσκάδα και εγκλωβίστηκαν στο αργό τέμπο του Πανιωνίου και στον εκνευρισμό που προκάλεσαν οι αποφάσεις του Λαμπρόπουλου. Ο διαιτητής από την Ηλεία, γνωστός από τα περυσινά επιτεύγματα του, έδειξε εντυπωσιακή ανοχή στο σκληρό παιχνίδι των «κυανέρυθρων», ενώ έδινε για ψύλλου πήδημα φάουλ και κάρτες προς την πλευρά της ΑΕΚ.

Μοιραία, η ΑΕΚ δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς την εστία του Διούδη. Απειλούσε κυρίως με πλαγιοκοπήσεις του Ντίντακ από αριστερά ή όταν έβγαιναν στα άκρα ο Τζεμπούρ και ο Μάνταλος. Ο Πανιώνιος από την άλλη πλευρά, είχε δύο μακρινά σουτ που βρήκαν σε απόλυτη ετοιμότητα τον Ανέστη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου, η Ενωση φόρτσαρε, έφερε αρκετές φορές τη μπάλα γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων, αλλά δεν υπήρξε τελική προσπάθεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε ακόμα πιο δυνατά θέλοντας να πετύχει το γκολ που θα άνοιγε τον δρόμο για τη νίκη. Είχε ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο με τρεις τελικές προσπάθειες (και ένα πέναλτι μαρς που δεν της δόθηκε) και φαινόταν πως τα πάντα ήταν θέμα χρόνου. Ηταν να φτάσει η μπάλα στον αρχηγό, για να καθαρίσει ξανά. Ο Μάνταλος είδε τη μπάλα να στρώνεται από τη σέντρα του Πλατέλλα και την παρέμβαση του Γιόχανσον και δίχως να τη σκεφτεί έστειλε τη μπάλα και τον…Διούδη στα δίχτυα.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, έπαιξε με τον Μπακασέτα κεντρικό χαφ και πέντε μεσοεπιθετικούς, αλλά ήταν αναιμικός. Αντίθετα, οι μεγάλες φάσεις ανήκαν στην ΑΕΚ που είχε πολλές καλές στιγμές για να τελειώσει το ματς, με κορυφαία το τετ α τετ του Τζεμπούρ. Ο Παναγιωτάρας έριξε στο ματς τον Κορδέρο και μετέτρεψε τον σχήμα σε 4-3-3 για να κλείσει κάθε κενό, όπερ και εγένετο. Μοναδική απειλή για τον Πανιώνιο υπήρξε ένα δυνατό σουτ του Μπακασέτα, που βρήκε σε απόλυτη ετοιμότητα τον Ανέστη.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Ν. Παναγιωτάρας, 4-2-3-1): Ανέστης, Γκάλο, Ντίντακ, Αρθο, Κολοβέτσιος, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας (90’+ Τζανετόπουλος), Μάνταλος, Αραβίδης (71’ Κορδέρο), Τζεμπούρ (84’ Πέκχαρτ)

Πανιώνιος (Μ. Ουζουνίδης, 4-2-3-1): Διούδης, Βλάχος, Τασουλής, Ρισβάνης, Οικονόμου, Κόρμπος (61΄Καραμάνος), Σιώπης, Χαλκιαδάκης, Μπακασέτας, Μασούρας (65’ Μπαργκάν), Ανσαριφάρντ

Ο Λαμπρόπουλος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τζεμπούρ (35’), Γιόχανσον (38’), Μασούρα (24’), Σιωπή (33’), Βλάχο (38’)