Κολωνία-Μάιντς 2-2: «Κέρδισαν» τον βαθμό οι φιλοξενούμενοι

Ο πρώην τεχνικός της Κολωνίας και νυν της Μάιντς, με τις αλλαγές που έκανε στο δεύτερο ημίχρονο (ειδικά αυτή του δανεικού από την Λίβερπουλ, Ταΐβό Αβονίγι), έφερε τα πάνω – κάτω και μετέτρεψε το προσωρινό 2-0 υπέρ των Τράγων σε τελικό 2-2, με την Μάιντς να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό στην μάχη της παραμονής.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μάρκους Γκίνστολ, η οποία κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο έκτο λεπτό με πέναλτι – γκολ του Μαρκ Ουτ. Αυτός το κέρδισε (από τον Νιακατέ), αυτός το εκτέλεσε εύστοχα και έγινε ο πρώτος παίκτης της Κολωνίας, από την σεζόν 2004-05, όταν και κρατούνται αναλυτικά στατιστικά, που έχει συμμετοχή σε τουλάχιστον ένα γκολ σε οκτώ διαδοχικά παιχνίδια (πέντε γκολ, τέσσερις ασίστ). Για την ακρίβεια, βεβαίως, 7+1 σερί ματς, λόγω της δίμηνης διακοπής ελέω κορονοϊού.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αντίδραση, έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες με Μποέτιους και Ονισίβο, αλλά η πιο αποτελεσματική Κολωνία «χτύπησε» εκ νέου στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (53′), με κοντινή κεφαλιά του Φλόριαν Κάιντς, ύστερα από σέντρα του Ντόμινικ Ντρέξλερ.

Το μάλλον… ράθυμο πρώτο 45λεπτο, λόγω της φυσιολογικής έλλειψης ρυθμού, έδωσε την θέση του σε ένα «τρελό» δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η Μάιντς χρειάστηκε λίγα λεπτά για να χωνέψει το δεύτερο γκολ, αλλά στο φινάλε διεκδίκησε μέχρι και τη νίκη!

Ο Αβονίγι με κοντινό πλασέ ύστερα από συνδυασμό των Κουάισον και Μπακού μείωσε σε 2-1 (61′), με τον Πιέρ Κουντέ να βρίσκει ελεύθερη… λεωφόρο στην άμυνα των γηπεδούχων για να κάνει το 2-2 (72′), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος, παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες και τις πέντε αλλαγές που έκαναν και οι δύο προπονητες.

Κολωνία (Μάρκους Γκίνστολ): Χορν – Σμιτς (83′ Εχιζίμπουε), Μπορνόβ, Λάιστνερ, Κάτερμπαχ – Σκίρι, Έκτορ (76′ Ρεχμπετσάι), Τίλμαν (46′ Ντρέξλερ), Ουτ, Κάιντς (71′ Σίντλερ) – Κόρδοβα (83′ Τερόντε).

Μάιντς (Άχιμ Μπάιερλορτσερ): Μίλερ – Μπακού, Σεν Ζιστ, Νιακατέ, Άαρον – Κουντέ (83′ Λάτζα), Φερνάντες (69′ Σζαλάι), Ονισίβο (83′ Μπούρκαρντ), Μποέτιους (83′ Μπαρέιρο), Κουάισον – Γι (56′ Αβονίγι).