«Κιτρινόμαυρη παρέλαση» με τριάρα για την ΑΕΚ και φουλ για πρόκριση

Με τον Πανηλειακό θα εκτίσει ο Κορδέρο την ποινή της μιας αγωνιστικής

barbosa-cordero-μπαρμποσα-κορδεροΟ στόχος της απόκτησης προβαδίσματος για την πρόκριση στο κύπελλο επετεύχθη και εύκολα. Ωστόσο, η ΑΕΚ κόντρα στον Ηρακλή Ψαχνών κέρδισε πολλά περισσότερα. Έδωσε θέαμα στον κόσμο της που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ (περισσότεροι από 9.000), έβγαλε παίκτες για τη συνέχεια (Ζόριτς, Ρόβας, Ντακόλ, Σαρρής), κατάφερε να δείξει πως είναι μία ομάδα που δεν μπορεί να έχει αντίπαλο. Το τελικό 3-0 φαντάζει λίγο για να δείξει την ποιοτική διαφορά των ομάδων στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ήθελε νίκη με πολλά γκολ κόντρα στον Ηρακλή Ψαχνών και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Οι Κορδέρο και Ρόβας κυριάρχησαν απόλυτα στη μεσαία γραμμή, οι Μπαρμπόσα και Ζόριτς είχαν πολλά κέφια και έκλεισαν την ομάδα της Εύβοιας στο καβούκι της. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, αλλά το γρήγορο γκολ δεν ήρθε. Η Ενωση έψαξε τις λύσεις από τα στημένα, αλλά ούτε ο Μπαρμπόσα στο 6’, ούτε ο Ντακόλ λίγο αργότερα μπόρεσα να βρουν το γκολ.

Μετά το ημίωρο, η ΑΕΚ πάτησε το…γκάζι και φαινόταν πως το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Με τον άξονα να λειτουργεί καλά, τα άκρα να παράγουν και να υπάρχει κίνηση στο παιχνίδι, φαινόταν πως το γκολ θα ερχόταν. Ο Μανιάτης έβγαλε την κεφαλιά του Ζόριτς, το δοκάρι σταμάτησε την προβολή του Σαρρή, αλλά στο 42’ όλα κύλησαν ρολόι: ο Γροντής βρήκε τον Ντακόλ μέσα στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος έπαιξε με πλάτη και έστρωσε στον Κορδέρο, που με άπιαστο σουτ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Τα Ψαχνά αναγκάστηκαν να βγουν από το καβούκι τους. Είναι ενδεικτικό πως δεν είχαν καμία τελική προσπάθεια σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έναντι 17 που έκανε η ΑΕΚ. Και στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της Ενωσης ήταν εξαιρετική και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ζόριτς ήταν ο μαέστρος που οργάνωνε το παιχνίδι και οι «κιτρινόμαυροι» πίεζαν για να πετύχουν πολλά γκολ και να ικανοποιήσουν τον κόσμο τους που βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Ο Μαυροβούνιος θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, αλλά δύο φορές η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Η ΑΕΚ επέμεινε. Στη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Μπαρμπόσα κέρδισε πέναλτι, αλλά εκτέλεσε άστοχα. Ο Δέλλας έριξε στο ματς τον Μάνταλο (σε ρόλο αμυντικού χαφ) και λίγο αργότερα Φαγιέ και Αραβίδη, βάζοντας τον Ρόβα στόπερ και τον Ντακόλ οργανωτή. Ο Μάνταλος δεν χρειάστηκε παρά ελάχιστα λεπτά για να δείξει την ποιότητα και να χριστεί σκόρερ με κεφαλιά, έπειτα από φάουλ του Μπαρμπόσα. Η ΑΕΚ πέτυχε ακόμα ένα γκολ με όμορφη ασίστ του Ντακόλ και τον Μπακάκη – σε μία από τις δεκάδες κούρσες του από δεξιά – να σκοράρει και να κάνει το τελικό 3-0.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας, 4-2-3-1): Ανέστης, Μπακάκης, Γροντής, Σαρρής, Κολοβέτσιος (69’ Φαγιέ), Κορδέρο (57’ Μάνταλος), Ρόβας, Πλατέλλας, Ζόριτς, Μπαρμπόσα (76’ Αραβίδης), Ντακόλ

Ηρακλής Ψαχνών (Γ. Κούτσης, 4-2-3-1): Μανιάτης, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος (61’ Κοτίτσας), Παπαδόπουλος, Παληγεώργος, Γκεμίσης, Λόμπα (67’ Δηλαβέρης), Φλίγγος (72’ Σικαλιάς), Γουόρντεν, Ποσίνκοβιτς, Ραπτάκης

Την κίτρινη κάρτα του Βάτσιου είδαν οι Ζόριτς (17’), Μπακομήτρος (20’), Λόμπα (40’), Παληγεώργος (59’), Φλίγκος (60’), Παλαιολόγος (66’), Δηλαβέρης (89’), ενώ αποβλήθηκε ο Γουόρντεν (60’)