Κερδίσαμε γιατί οι άλλοι ήταν ανίκανοι να μας κερδίσουν!

Εικόνες από το ΑΕΚ - Aρης

Η ΑΕΚ δεν μπήκε σοβαρά στο ματς, δεν ήταν καλή, αλλά όταν χρειάστηκε ήταν αυτή που έπρεπε, έκανε αυτά που έπρεπε και νίκησε με νευρικότητα τον Αρη με 73-64 για την Basket League.

Μία νίκη που ξεκάθαρα οφείλει στους Έλληνες παίκτες της. Οι Καββαδάς, Λαρεντζάκης, Μαυροειδής, Βασιλόπουλος και Ξανθόπουλος έκαναν για ακόμα μία φορά αυτά που έπρεπε και παίρνοντας βοήθειες από τους Γκριν και Μπάρλοου φρόντισαν ώστε η ΑΕΚ να πάρει τη νίκη.

Πολλά προβλήματα και μέτρια εικόνα για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα λίγες ημέρες πριν τον «τελικό» με την Μπαϊρόιτ στο ΟΑΚΑ για το Basketball Champions League και ενόψει του τελικού με τον ΟΣΦΠ στην Κρήτη για το Κύπελλο.

Η ΑΕΚ τελείωσε το ματς με 15 λάθη, ενώ ερωτηματικό αποτελεί ο μικρός χρόνος του Χάρις που δεν σκόραρε! Ο Αρης είναι ομάδα μικρής δυναμικότητας και για αυτό η ΑΕΚ… γλύτωσε το σοκ στο ΟΑΚΑ, μετά από ακόμη μια εμφάνιση που σκορπά προβληματισμό.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο α’ δεκάλεπτο πατούσε καλύτερα στο παρκέ, έχει περισσότερη ενέργεια και για αυτό βρισκόταν δικαίως μπροστά στο σκορ απέναντι σε μια μέτρια ΑΕΚ. Η ΑΕΚ ευτυχώς άλλαξε τα δεδομένα στην δεύτερη περίοδο. Οι Λαρεντζάκης και Μαυροειδής έκαναν την αρχή, με τον Μπάρλοου να δίνει συνέχεια για την ανατροπή και να παίρνει… κεφάλι στο σκορ

Στο τρίτο δεκάλεπτο Τσαϊρέλης έκανε μεγάλη «ζημιά» στην ΑΕΚ, ενώ η άμυνα του Άρη κράτησε την Ένωση στους 14 πόντους στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να έχουμε ξανά… ντέρμπι στο ΟΑΚΑ. Στα δύσκολα όμως στο 4ο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε, έκανε αυτά που έπρεπε και με… καθαρό μυαλό πήρε μια νίκη που ήταν απαραίτητη κόντρα σε ένα πολύ… λίγο αντίπαλο που το πάλεψε.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΩΣ ΜΕΤΕΔΩΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΤΟ ENWSI.GR

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 8, Χάρις, Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 7 (1), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 11 (2), Μπάρλοου 11, Μωραϊτης, Μαυροειδής 10, Καββαδάς 12, Χάντερ 7
ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 11, Μποχωρίδης 7 (1), Φλιώνης 7, Τσαϊρέλης 18, Πουλιανίτης 5 (1), Μούρτος 6, Αθηναίου 7, Ντουβιέ 2, Μπελ 2