Κάζο για Μπενφίκα - «Τεσσάρα» από τη Σάντα Κλάρα

Απανωτά είναι τα σοκ για τη Μπενφίκα, μετά την επανέναρξη του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Και, όπως φαίνεται, η νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στη Ρίο Άβε, μάλλον ήταν η εξαίρεση.

Οι «αετοί», με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο στο αρχικό σχήμα, γνώρισαν βαριά εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Σάντα Κλάρα σε ένα ματς-ροντέο και με πολλές εναλλαγές στο σκορ και πλέον, αν η Πόρτο κερδίσει απόψε τη Μποαβίστα, θα μείνει μόνη στην κορυφή και στο +3, μετά το πέρας της 28ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Καρβάλιο (44’). Δεν το χάρηκαν πολύ, αφού στο 50’ ο Σίλβα ισοφάρισε. Επτά λεπτά αργότερα, η Σάντα Κλάρα πήρε εκ νέου του προβάδισμα με τον Σανούσι. Μέσα σε ένα δίλεπτο (63’-65’) ο Βινίσιους, που είχε μπει ως αλλαγή, έφερε… τούμπα το ματς και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Όλα έδειχναν ότι έστω και δύσκολα, η Μπενφίκα θα έφτανε στη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Αρχικά, ισοφάρισαν το 81’ με πέναλτι του Κρισάν και έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα στην αντίπαλό τους στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ζε Μανουέλ, που έγραψε το τελικό 3-4.