Κατώτερη των προσδοκιών η ΑΕΚ-Έχασε τον τίτλο στο ΟΑΚΑ

Κακό απόγευμα για την ΑΕΚ σε όλα τα επίπεδα…

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ πλήρωσε τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και την κακή αμυντική λειτουργία και ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή με 21-28. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τον τίτλο σε 5ο παιχνίδι με τους «ερυθρόλευκους» να κατακτούν το δεύτερο σερί νταμπλ στην ιστορία του συλλόγου.

Καταπληκτική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλοι της “Ένωσης” που γέμισαν ασφυκτικά το Κασιμάτης και δεν σταμάτησαν να τραγουδούν από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παρά την ήττα της ομάδας τους. Ωστόσο, οι ίδιοι τα χάλασαν στο τέλος με τα επεισόδια…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ΑΕΚ, βρέθηκε πίσω στο σκορ λόγω της κακής αμυντικής λειτουργίας που είχε, ενώ δεν έβρισκε και χώρους για να σκοράρει (2-7). Στην συνέχεια, οι “κιτρινόμαυροι” παρόλο που προσπάθησαν να ξεκολλήσουν το σκορ κάνοντας ένα σερί 3-0 (7-13), δεν τα κατάφεραν, αφού ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα γκολ. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν στα αποδυτήρια με μεγάλη διαφορά στο σκορ (8-15), ενώ “Ένωση”από την άλλη έπρεπε να προσπαθήσει πολύ στο δεύτερο για να καλύψει την διαφορά των 7 γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η “Ένωση” άνοιξε την αυλαία σκοράροντας, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα (9-16). Οι παίκτες του “Δικεφάλου” δεν έβρισκαν λύσεις, αλλά και δεν είχαν το χρόνο με το μέρος τους για να καλύψουν την μεγάλη διαφορά σκορ απέναντι στους “Πειραιώτες” (13-22).

Επτά λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού και με το σκορ στο 19-26, το ματς διεκόπη έπειτα από εισβολή φιλάφλων στον αγωνιστικό χώρο. Το γήπεδο εκκενώθηκε και οι διαιτητές αποφάσισαν την επανέναρξη του αγώνα. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα νικώντας 21-28 στο ΟΑΚΑ.

Ημίχρονο: 8-15 Τελικό: 21-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 3-10, 6-13, 8-15 (ημχ.) 10-17, 11-20, 14-23, 17-25, 19-27, 21-28

ΑΕΚ (Τρουπής): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Νικολαΐδης, Γιάκομπσεν 2 Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 3, Συγγάρης, Νταρσουλάντ, Αργυρού 1, Ροζαβόλγκι, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός 1, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 1, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3. Διαιτητές: Τσάκωνας- Πατιός, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 1/1-3/3

Δείτε ΕΔΩ πως μετέδωσε το enwsi.gr την εξέλιξη του αγώνα.