"Έσπασε" το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο με ήττα 86-75 από τον Άρη

ÁÑÇÓ - ÁÅÊ  ARIS - AEK (BASKET LEAGUE 2014-2015)Η Ένωση δεν άντεξε απέναντι στον Άρη και ηττήθηκε με 86-75 έχοντας μόλις έξι παίκτες της με πόντους στο 40λεπτο στο Αλεξάνδρειο – Πρώτη ήττα για τον Ντράγκαν Σάκοτα, πρώτος σκόρερ ο Μιλόσεβιτς με 19π. Σε κακή μέρα Σάκοτα και Ίνγκλις στα κρίσιμα σημεία.

Ο Άρης μετά από τρεις σερί ήττες στην Basket League και η ΑΕΚ μετά από τρεις σερί νίκες, μπήκαν στο παρκέ έτοιμοι για… ντέρμπι αλλά οι γηπέδου με το ξεκίνημα του ματς έδειχναν ότι δεν είχαν τίποτε άλλο στο μυαλό τους πέραν της νίκης. Και την πήραν αφού η ΑΕΚ δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους στο 40λεπτο.
Η τριάδα Πάσαλιτς (19π.), Τόμας (17π.) και Βεζένκοφ (15π.) ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ενώ Μιλόσεβιτς (19π.) και Ουίλιαμσον (15π.) ξεχώρισαν από την «Ένωση» που είχε πολλά «νεκρά» διαστήματα και έχασε για πρώτη φορά με τον Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο της φέτος. Άστοχοι ήταν Ίνγκλις (0/7 τρίποντα) και Ντούσαν Σάκοτα (1/5 τρίποντα).
Η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστη με αποτέλεσμα να το τελειώσει με μόλις 11 πόντους και με το -12 στην πλάτη της. Στο δεύτερο ανέβηκε η ΑΕΚ και έκλεισε το ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Μιλόσεβιτς (15π.) στο 41-36.
Στο δεύτερο ημίχρονο η κακή ΑΕΚ έκανε πάλι την εμφάνιση της, ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε ξανά και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 76-52 και έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς απλά διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα τους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας την Βασίλισσα με 86-75.

Δεκάλεπτα: 23-11, 41-36, 67-52, 86-75.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19 (4 ασίστ), Γκίκας 4, Ριντ 5 (5 ριμπ.), Τόμας 17 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Χαρίσης 4 (6 ριμπ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 15, Νέιμικ 6
(6 ριμπ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγε 10.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 7, Σάκοτα 11, Κασελάκης, Ουίλιαμσον 15, Σαρικόπουλος, Αθηναίου 8, Μιλόσεβιτς 19 (5 ριμπ.), Ίνγκλις 15 (10 ριμπ., 5 ασίστ).