Κατηφόρα δίχως... τέλος για την ΑΕΚ, ήττα 3-1 σετ στην Ορεστιάδα

ΦΩΤΟ από το Ορεστιάδα - ΑΕΚ

zofolis andreadis oikonomouΕφιάλτης χωρίς τέλος για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που δέχτηκε ακόμα μια ήττα σε έναν ακόμα αγώνα επιβίωσης στην Ορεστιάδα με 3-1.

Κατρακύλα δίχως τέλος για την ΑΕΚ της «Καρδιάς» που ξεκίνησε με το… αριστερό τη νέα χρονιά γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα στο πρωτάθλημα της Volley League με την παραμονή της στην κατηγορία να κρίνεται εξαιρετικά δύσκολη σε περίπτωση που δεν υπάρξουν άμεσες αλλαγές.

Το ματς:

Με τεράστια ανατροπή η ΑΕΚ επικράτησε στο πρώτο σετ της Ορεστιάδας με 22-25. Οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονταν συνεχώς πίσω στο σκορ, με τους ακρίτες να έχουν επιβάλλει από νωρίς το ρυθμό τους και να έχουν αποκτήσει το προβάδισμα. Ωστόσο, η Ένωση έδειξε αντιστάσεις δεν παρέδωσε τα όπλα ισοφάρισε και τελικά πέτυχε σπουδάια ανατροπή.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά για τους «κιτρινόμαυρους», η ομάδα της Ορεστιάδα παρουσιάστηκε πιο σοβαρή , πήρε το προβάδισμα το οποίο κατάφερε να διατηρήσει μέχρι τέλους και έφτασε σχετικά εύκολα στην ισοφάριση με 25-21.

Στην έναρξη του τρίτου σετ η ΑΕΚ πάλεψε αλλά τελικά δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη από την ακριτική ομάδα η οποία επέβαλλε το ρυθμό της και έφτασε σχεδόν αβίαστα στην κατάκτηση του τρίτου σετ παίρνοντας προβάδισμα για τη νίκη με 25-15.

Η χαριστική βολή δόθηκε από τους ακρίτες στο τέταρτο σετ οι οποίοι δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης με τους «κιτρινόμαυρους» να αδυνατούν να αντιδράσουν φτάνοντας σε ακόμα μια ήττα στο πρωτάθλημα της Volley League, με την παραμονή στην κατηγορία να κρίνεται εξαιρετικά δύσκολη.