Καθοριστικός ο Ράκσεβιτς που... αφυπνίστηκε την κατάλληλη στιγμή

ΦΩΤΟ από το ΑΕΚ - Διομήδης Άργους

raxevic raksevic papadopoulos ραξεβιτς παπαδοπουλοςΗ ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στην “μάχη” του τίτλου, παίρνοντας τη νίκη στην παράταση επί του Διομήδη Άργους στον πρώτο τελικό της σειράς που πραγματοποιήθηκε χθες στο κλειστό της Κυψέλης. Οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να φτάσουν κοντά στο να “σπάσουν” την “κιτρινόμαυρη” έδρα, ωστόσο βγάζοντας εντός παρκέ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της παράτασης όλη την ψυχραιμία και το πάθος τους, έκαναν το 1-0.

Καθοριστικός παράγοντας στη νίκη που σημείωσε η Ένωση ήταν η παρουσία του Μλάντεν Ράκσεβιτς. Ο Μαυροβούνιος χαντμπολίστας που μάλιστα ήταν και ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ στην αναμέτρηση με 8 γκολ, “μίλησε” στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς. Ο θηριώδης πίβοτ των “κιτρινόμαυρων”… έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για την ομάδα του, όταν λίγο πριν από το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 29-28, κέρδισε δύο συνεχόμενες δίλεπτες αποβολές αντιπάλων μέσα σε ένα λεπτό. Μαραγκός και Ζαραβίνας βγήκαν εκτός για τον Διομήδη και η ΑΕΚ που είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα το εκμεταλλεύτηκε διαμορφώνοντας το τελικό 31-28.

Ο Μλάντεν Ράκσεβιτς που τον τελευταίο καιρό δεν είχε δείξει το καλό αγωνιστικό του πρόσωπο (λόγω του τραυματισμού που είχε στην μέση), με την χθεσινή του εμφάνιση κατάφερε να ξεσηκώσει πολλές φορές τον κόσμο της ΑΕΚ και έδειξε ότι… αφυπνίστηκε στην κρισιμότερη φάση του πρωταθλήματος.