«Καθάρισε» την πρόκριση η Ρωσία, 3-1 την Αίγυπτο

Στην επόμενη φάση προκρίθηκε ουσιαστικά η Ρωσία, μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Αιγύπτου, αφού για να μείνει εκτός συνέχειας πρέπει να γίνουν… τέρατα! Από την άλλη, η ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ περιμένει τον αυριανό αγώνα της Ουρουγουάης με τη Σαουδική Αραβία, για να μάθει αν έχει ελπίδες.

Η Αίγυπτος, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ στη σύνθεσή της, στάθηκε αρκετά καλά στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, το αυτογκόλ του Φατί με την έναρξη της επανάληψης (47’) αποσυντόνισε τους “Φαραώ”, οι οποίοι… κατέρρευσαν, με αποτέλεσμα να δεχτούν άλλα δύο τέρματα μέχρι το 62′! Αρχικά ο Τσερίσεφ στο 59′ πέτυχε το 2-0, σημειώνοντας το τρίτο του τέρμα στη διοργάνωση, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τζιούμπα με εντυπωσιακή προσπάθεια έγραψε το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι Αιγύπτιοι ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Σαλάχ στο 73′, το οποίο υποδείχτηκε μετά από χρήση VAR.

Ρωσία (Στανισλάβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Ιγκνασέβιτς, Κουτεπόβ, Ζιρκόβ (86’ Κουντρισόβ), Σαμέντοβ, Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι, Τσερίσεβ (74’ Κουζιάεβ), Γκολοβίν, Τζιούμπα (79’ Σμόλοβ)

Αίγυπτος (Έκτορ Κούπερ): Ελ-Σενάουι, Φατί, Χεγκάζι, Αλί Γκαμπρ, Αμπντελσαφί, Ελνένι (64’ Ουάρντα), Χαμέντ, Σαΐντ, Τρεζεγκέ (68’ Σόμπι), Μόχσεν (82’ Καχράμπα), Σαλάχ