«Καθάρισε» τη Λαμία και ετοιμάζεται για κούπα η ΑΕΚ!

Σε τέτοια ματς, σημασία έχει το αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ μπορεί να μην ενθουσίασε με την απόδοση της – ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν κάκιστη – αλλά έκανε τη δουλειά και με το παραπάνω. Χάρη στη γκολάρα του Πόνσε απελευθερώθηκε και με το τέρμα του Κρίστισιτς καθάρισε ουσιαστικά την πρόκριση, επικρατώντας με 2-0 της Λαμίας. Η Ενωση κατάφερε να διατηρήσει με άνεση απαραβίαστη την εστία της και βρήκε πολύ καθαρό προβάδισμα, που ξεκλειδώνει την πρόκριση.

Όπως είχε διαφανεί έπειτα και από την εφαρμογή του στο ματς με τον Παναιτωλικό, ο Χιμένεθ ξεκίνησε τον ημιτελικό με διάταξη που περιλάμβανε τρία στόπερ. Εριξε τον «φρέσκο» Γκάλο στη δεξιά πλευρά, έδωσε επιτελικό ρόλο στον Μάνταλο και είχε το δίδυμο Πόνσε, Λιβάγια στην επίθεση για να βρει φάσεις. Ωστόσο, η Λαμία φάνηκε πολύ πιο διαβασμένη από τους προηγούμενους αντιπάλους της ΑΕΚ.

Με πολυπρόσωπη άμυνα και στοχευμένο μαρκάρισμα πάνω στον Κρίστισιτς, η ΑΕΚ κόπηκε στα δύο. Η μπάλα δεν μπορούσε να βγει μπροστά και να μοιραστεί το παιχνίδι, με δύο παίκτες να πέφτουν πάνω στο Σέρβο. Μοιραία, ο Χιμένεθ είδε το πρόβλημα και επιχείρησε να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα, μετατρέποντας από το 15λεπτο σχεδόν σε 4-2-3-1 (με τον Γκάλο δεξιά και τον Μάνταλο αριστερά).

Ωστόσο, ούτε με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να ξεκολλήσει και να παράγει φάσεις. Η μπάλα κυκλοφορούσε με μεγάλη δυσκολία, καθώς η Λαμία είχε κλείσει εξαιρετικά τους χώρους γύρω από την εστία του Μελίσσα. Είναι ενδεικτικό, πως σε όλο το πρώτο 45λεπτο, η Ενωση είχε μόνο μια ουσιαστική τελική προς την αντίπαλη εστία, με τη σέντρα σουτ του Μάνταλου στο 38’ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η επόμενη διορθωτική κίνηση του Χιμένεθ, ήρθε με την είσοδο του Κλωναρίδη. Αν και απέναντι σε κλειστή άμυνα, δεν ήταν η λογική επιλογή, ήταν φανερό πως ο Ισπανός πόνταρε στο καλό φεγγάρι του Κλωναρίδη. Μοιραία, η κατάσταση δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ άσκησε μεγαλύτερη πίεση, έφερνε πιο συχνά, αλλά όχι με σωστό τρόπο, την μπάλα στην περιοχή της Λαμίας.

Όταν η ΑΕΚ δυσκολεύεται φέτος, τη λύση δίνει συνήθως ο Πόνσε. Μπορεί ο Αργεντινός να έχασε τη φάση που του δημιούργησε ο Λιβάγια και μπλοκαρίστηκε τελευταία στιγμή από τον Καρυπίδη, αλλά στο σερβίρισμα του Μάνταλου λίγο μετά, ήταν συνεπής. Με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Μελίσσα και έδωσε το γκολ που ήθελε για να ανασάνει η ΑΕΚ.

Το γκολ αυτό φάνηκε να απελευθερώνει τους «κιτρινόμαυρους» από το ψυχολογικό βάρος και να τους κάνει να ψάχνουν πιο ορθολογικά το γκολ. Η ΑΕΚ έβγαζε πιο καθαρές φάσεις και είχε τις μεγάλες ευκαιρίες με τον Κρίστισιτς και τον Μπογέ για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Η Λαμία αναγκάστηκε να βγει από το καβούκι της, χαλάρωσε την άμυνα της και αυτό επέτρεπε στην Ενωση να κυριαρχήσει.

Η ΑΕΚ έψαξε και το δεύτερο γκολ, αλλά ήταν φανερό πως το πρωτεύον ήταν να διατηρήσει το μηδέν στην εστία, κάτι που πέτυχε δίχως κανένα θέμα. Το ζητούμενο ήταν να πάρει η ΑΕΚ προβάδισμα για την πρόκριση και το έκανε ακόμα πιο εμφατικό με το γκολ του Κρίστισιτς στις καθυστερήσεις, που δίνει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για τον τελικό.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 3-5-2): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσόσιτς, Γκάλο (46’ Κλωναρίδης), Κρίστισιτς (90’+ Αλεφ), Μάνταλος, Σιμόες, Χουλτ, Λιβάγια (74’ Μπογέ), Πόνσε

Λαμία (Μ. Χάβος, 4-2-3-1): Μελίσσας, Αντέχο, Καρυπίδης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Μπλάζιτς (69’ Πίτι), Δημούτσος, Μπεχαράνο, Τόμας (77’ Μπερτόλιο), Καραμάνος, Μπαράλες (56’ Επστάιν)

Ο Παπαδόπουλος χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Κρίστισιτς (27’), Πόνσε (45’), Μπαράλες (21’), Μπεχαράνο (67’), Καρυπίδη (79’).