"Κατέρρευσε" στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ και αναδείχτηκε ισόπαλη 27-27 με τον ΑΣΕ Δούκα

Αλλαγή μέρα για το ματς με τον Δούκα

aek-doukas-αεκ-δουκαςΤην δεύτερη ισοπαλία σε οχτώ παιχνίδια με γηπεδούχο τον Δούκα έφερε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση που έγινε στο ΔΑΪΣ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής Α1 χάντμπολ. Το τελικό σκορ ήταν 27-27, με την Ένωση να χάνει σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά της να “κλειδώσει” την τρίτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Με την επίθεση να παίρνει «φωτιά» και την άμυνα της να κρατάει σταθερά σε χαμηλό επίπεδο το σκορ του Δούκα, η ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλει απ’ την αρχή τον ρυθμό της στην αναμέτρηση. Με πρωταγωνιστή τον αρχηγό, Χριστόφορο Μπακοαούκα η ομάδα είχε μια εξαιρετική επιθετική συγκομιδή πετυχαίνοντας 15 τέρματα στο πρώτο μέρος έναντι 11 των γηπεδούχων. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε για ακόμα ένα ματς ο 19χρονος τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Χάρι Πλεχ, ο οποίος μέτρησε μόλις ένα λάθος στο ημίχρονο. Τα αρκετά φάουλ στα οποία υπέπεσαν οι παίχτες του Γιάννη Αρβανίτη ήταν το μοναδικό αρνητικό γεγονός του πρώτου ημιχρόνου.

Κάποια κενά διαστήματα στο παιχνίδι της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ακολουθούν στο σκορ και να ισοφαρίσουν μάλιστα νωρίς. Η ΑΕΚ δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα του πρώτο ημιχρόνου, «διαλύοντας» ουσιαστικά αμυντικά ότι είχε “χτίσει” μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οι γηπεδούχοι άρπαξαν την ευκαιρία που τους έδωσε η αμυντική αδράνεια της ΑΕΚ παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα την «κατάρρευσης» της Ένωσης στην άμυνα ήταν το γεγονός πως ο Δούκας πέτυχε 16 γκολ στο δεύτερο μέρος, πέντε περισσότερα από ότι στο πρώτο, ενώ η Ένωση μόλις 12 σε αντίθεση με τα 15 του πρώτου μέρους. Ο Δικέφαλος πλέον στρέφει το ενδιαφέρον στο ματς της Τετάρτης (4/3) για την ημιτελική φάση του κυπέλλου απέναντι στον Διομήδη.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-4, 6-7, 8-9, 9-13, 11-15 (ημχ.), 13-17, 17-19, 19-20, 23-22, 25-25, 27-27

ΔΟΥΚΑΣ: (Γιώργος Κρανάκης) Ζαλώνης 3, Ακάλεστος 1, Αϊβαλιώτης 2, Μανουσέλης, Σαμαράς 1, Συγγάρης, Μωραϊτης 1, Ηλιόπουλος 1, Μπραουδάκης, Μισαηλίδης 2, Ντούνης 3, Μπάγιος 8, Ζιβούλοβιτς 3, Πάνου, Αραπακόπουλος 2, Κουμαραδέλης.

ΑΕΚ: (Γιάννης Αρβανίτης) Φίλιππας, Μπακαούκας 10, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 4, Νικολαϊδης 3, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης 1, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ., Πλέχ, Παπαδόπουλος Γ. 1, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης