Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, αλλά το έχασε στη συνέχεια – Ήττα με 3-1 από τον Ολυμπιακό

Για ένα σετ κατάφερε να κοντράρει τον Ολυμπιακό η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 3-1 σετ στο κλειστό του Μετς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του δευτέρου γύρου του πρωταθλήματος. Η “Ένωση” στο ντεμπούτο του Σωτήρη Δρίκου στην τεχνική ηγεσία προσπάθησε να αιφνιδιάσει, ακολούθησε στο πρώτο σετ πιστά το αγωνιστικό της πλάνο ωστόσο η πορεία δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πάρει κάτι καλύτερο από ένα δύσκολο εξ’ αρχής παιχνίδι. Την επόμενη εβδομάδα οι “κιτρινόμαυροι” θα πραγματοποιήσουν το πρώτο τους ρεπό στον δεύτερο γύρο γεγονός που δίνει επιπλέον χρόνο στην διοίκηση να καταλήξει στον νέο ακραίο που θα αντικαταστήσει τον Νταβίντ Μότα που αποχώρησε. Με οδηγό την εμφάνιση στο πρώτο σετ αλλά και τις διορθωτικές κινήσεις στο ρόστερ η ομάδα μπορεί να ελπίζει σε μια καλύτερη πορεία στο δεύτερο γύρο.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στο πρώτο σετ, με τον Σαλαφζούν να μοιράζει σωστά το παιχνίδι στους συμπαίκτες του οι “κιτρινόμαυροι” πήραν προβάδισμα στο σκορ το οποίο και κατάφεραν παρά την πίεση των φιλοξενούμενων να το διατηρήσουν κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-23. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του στο πρώτο σετ απέναντι σε μια ΑΕΚ που ήταν μεν μαχητική αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει το παιχνίδι της και να βρει λύσεις στην πίεση των “ερυθρολεύκων”. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσει το δεύτερο σετ με 25-17 ενώ παρά την βελτίωση στην εικόνα της έχασε και το τρίτο σετ με 25-20. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια για να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά ήταν φανερό πως δεν είχαν τις αγωνιστικές λύσεις αλλά και τις ψυχικές δυνάμεις για να αντιδράσουν.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεροθόδωρος.