Και πως να χάσει! -Ανίκητη ΑΕΚάρα, κέρδισε και τη Νίμπουρκ!

Το… τρένο της ΑΕΚ στην Ευρώπη συνεχίζει! Η «Βασίλισσα» παρότι δυσκολεύθηκε αρκετά πέτυχε την 8η σερί νίκη της στον όμιλο του Basketball Champions League, κερδίζοντας με 80-76 τη Νίμπουρκ στο ΟΑΚΑ επεκτείνοντας το… ξέφρενο νικηφόρο σερί της σε Ελλάδα και Ευρώπη με το «10 στα 10».

Στο τέλος η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε όταν η Νίμπουρκ με προσπάθεια για τρίποντο πήγε να κλέψει το ματς, αλλά όλα πήγαν καλά και η «Βασίλισσα» παρέμεινε στην κορυφή του Γ’ Ομίλου της διοργάνωσης της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας με ρεκόρ 8-1.

Κορυφαίος για το σύνολο του Λούκα Μπάνκι στον δρόμο προς τη νίκη ήταν οι Ντούσαν Σάκοτα και Βινς Χάντερ οι οποίοι είχαν από 18 πόντους ενώ ο Αμερικανός σέντερ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιόνας Ματσιούλις σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ 15 πόντων και 10 ριμπάουντ.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Basketball Champions League η ΑΕΚ υποδέχθηκε τη Νίμπουρκ έχοντας στο μυαλό της μονάχα να επεκτείνει το νικηφόρο σερί της στις 10 νίκες. Ταυτόχρονα, το σύνολο του Λούκα Μπάνκι ήθελε να βελτιώσει το ρεκόρ του σε 8-1 και να παραμείνει μόνο πρώτο στον Γ΄ Όμιλο της μεγάλης διασυλλογικής διοργάνωσης της FIBA.

Η αποστολή της «Βασίλισσας» ήταν με συνταγή… Λαυρίου αφού ο Ιταλός κόουτς είχε «γεμάτο» τον πάγκο του αφού ο Χάρης Γιαννόπουλος συμπεριλήφθηκε κανονικά για άλλη μια φορά στην αποστολή ενώ παρέμειναν οι γνωστές απουσίες των τραυματιών, Βασίλη Ξανθόπουλο και Βασίλη Καββαδά οι οποίοι συνεχίζουν να ακολουθούν θεραπευτική αγωγή. Αξίζει να σημειωθεί πως η αρχική πεντάδα της Ένωσης αποτελούταν από τους Ξαβιέ Ρατάν-Μέις, Μάλκολμ Γκρίφιν, Γιόνας Ματσιούλις, Ντούσαν Σάκοτα και Βινς Χάντερ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ μουδιασμένα το ματς με το σκορ να κυμαίνεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (2-2, 3′). Χρειάστηκε να περάσουν λίγος χρόνος προκειμένου η «Βασίλισσα» να βρει τα… πατήματα της στο παρκέ του ΟΑΚΑ και να ξεφύγει μπροστά στο σκορ στο +5 με τον Γιόνας Ματσιούλις (14-9, 7′). Οι Τσέχοι βρήκαν απαντήσεις στο ξέσπασμα της ΑΕΚ και έφεραν το ματς στα ίσα (16-16) ενώ στην λήξη η Ένωση κατάφερε να βρίσκεται μπροστά για 1 πόντο (20-19).

Φαινόταν πως το ματς θα κυλήσει σε χαμηλούς ρυθμούς αφού αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες. Η δεύτερη περίοδος κύλησε στον ίδιο ακριβώς… στιλ με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά στο σκορ (22-23, 13′), ενώ ο «Λάρυ» απάντησε για την ΑΕΚ με ένα δύσκολο τρίποντο λίγο αργότερα φέρνοντας το ματς στα ίσα (25-25, 14′). Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε μέχρι το τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου (29-29, 19′) μέχρι ο Γκλέν Κόζεϊ να σημειώσει ένα τρίποντο κάνοντας το σκορ 29-32 και στέλνοντας το μας στα αποδυτήρια.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο μισό του αγώνα στο παρκέ του Ολυμπιακού Σταδίου, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, με τους παίκτες να δείχνουν πιο ορεξάτοι από το πρώτο ημίχρονο. Με ηγέτη τον Σαντ-Ρος σε αυτό το σημείο του αγώνα να σημειώνει 5 σερί πόντους και αργότερα με ένα καλάθι-φάουλ του Κουβανού μπήκε μπροστά στο σκορ (39-37, 24′). Οι φιλοξενούμενοι με τον Κόζεϊ να βρίσκεται σε μεγάλη βραδιά κατάφεραν να μπουν πάλι μπροστά στο σκορ και να μεγαλώσουν τον «πονοκέφαλο» που προκαλούσαν (41-45, 25′) ενώ έβρισκαν απαντήσεις στις επιθέσεις της ΑΕΚ και συνέχισαν να ηγούνται του σκορ (45-49, 28′). Εκείνη την στιγμή «γυάλισε» το μάτι της και με τον Ντούσαν Σάκοτα να ευστοχεί στα κατάλληλα σουτ και τον Βινς Χάντερ να πραγματοποιεί άλλο ένα σόου τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση… οδηγού (53-51, 30′).

Η «μάχη» της σκληρής τέταρτης περιόδου ήταν πολύ σκληρή με τις εναλλαγές του σκορ να είναι μεγάλες και συνεχόμενες. Μάλιστα, η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει στο +7 με ένα σπουδαίο τρίποντο του Σάκοτα (63-56, 33′) στην μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο. Το σύνολο του Λούκα Μπάνκι δεν κατάφερε να κρατήσει αυτή την διαγφορά ασφαλείας που είχε με τους Τσέχους να βρίσκονται σε πολύ καλή βραδιά από μακρινή απόσταση και να φέρνουν το ματς στα ίσα λίγο αργότερα (69-69, 36′). Τα τελευταία λεπτά ήταν αρκετά δραματικά με τον Χάντερ να έχει την ευκαιρία να τελειώσει το ματς από την γραμμή της φιλανθρωπίας ωστόσο σημείωσε μόλις 1/2 (78-74, 39′) με τον Πετέρκα να απαντάει με δίποντο (78-76) ενώ στην επόμενη φάση η ΑΕΚ είχε… Άγιο αφού ο Ράιτ αστόχησε σε τρίποντο που θα έβαζε μπροστά τους Τσέχους. Στο τέλος, ο Χάντερ σημείωσε το απόλυτο στις βολές γράφοντας το τελικό 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 6 (6 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (1/6 τρίποντα), Ματσιούλις 15 (2/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σάκοτα 18 (2/4 τρίποντα), Σαντ-Ρος 12 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Χάντερ 18 (10/12 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ρατάν-Μέις 4, Ρόμπερσον, Τσαλμπούρης
ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ (Αμιέλ):Μπόχατσικ 10 (1), Χρούμπαν 10 (2/5 τρίποντα), Λόρενς 6 (6 ασίστ), Πετέρκα 10 (2/4 τρίποντα), Ράιτ 9 (1), Μπέντα 12 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κόζεϊ 13 (3/7 τρίποντα), Ντέιβις, Κριζ 2, Μάιερς 2, Πούμπρλα.