Ήττα του Ρεθύμνου στην πρεμιέρα του «Π. Οικονομάκης»

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε με 71-58 από τους Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης του Γκόρντον Χέρμπερτ, πρώην προπονητή του Άρη, στην πρεμιέρα του 5ου διεθνούς τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης», που διοργανώνεται φέτος για πρώτη φορά στα Χανιά.

Η κρητική ομάδα είχε για πρώτη φορά στην προετοιμασία της για την νέα σεζόν στον πάγκο της τον Θανάση Σκουρτόπουλου, που απουσίασε λόγω της παρουσίας του στο πλευρό του προπονητή της Εθνικής ομάδας Φώτη Κατσικάρη στο Ευρωμπάσκετ. Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς αποδείχθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Φρανκφούρτη με επιμέρους σκορ 26-11 ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (σκορ πρώτου μέρους 40-26). Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο με πρωταγωνιστή τον Ιγκόρ Κορόλεφ προσπάθησε να ανατρέψει το προβάδισμα της γερμανικής ομάδας, μείωσε στους 9 (55-46 σκορ τρίτου δεκάλεπτου), αλλά η προσπάθεια της δεν είχε συνέχεια στην τελευταία περίοδο.

Αύριο Παρασκευή (25/9) δεύτερη ημέρα του τουρνουά στις 17:30 θα γίνει το All Star Game Αναπτυξιακού Κρήτης με την συμμετοχή των καλύτερων αθλητών του νησιού κατηγορίας Παίδων (Ανατολή – Δύση), ενώ στις 19:30 το Ρέθυμνο Cretan Kings θα αναμετρηθεί με την ΑΕΚ.

Διαιτητές: Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς.

Δεκάλεπτα: 14-15, 40-26, 55-46, 71-58.

ΣΚΑΪΛΑΙΝΕΡΣ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (Χέρμπερτ): Κλάιν 11 (3), Όλτενμπουργκ, Μερτς 3, Ζιμπ, Βόιγκτμαν 3, Ρίχτερ 11, Ρόμπερτσον 7 (1), Μόρισον 10, Τέοντορ 10, Ντόρνεκαμπ 6, Ντίσμα 8 (2), Λιτλ 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 7 (1), Σχίζας, Ρέλφορντ 9, Σάφτενααρ 8 (1), Γιαννόπουλος 4 (1), Χάροου 7 (1), Καμπερίδης 5, Κορόλεφ 11 (2), Ματαλών 3.