Ήττα με 1-3 σετ για τα κορίτσια της ΑΕΚ

Την ήττα από τον Πανναξιακό με 1-3 σετ γνώρισε στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, για την 17η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη μετά από αυτή στη Κυψέλη κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ άρχισε νωθρά, μένοντας πίσω με 6 πόντους (1-7) αναγκάζοντας τον Μανώλη Ρουμελιώτη να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ. Ο Πανναξιακός κρατούσε το προβάδισμα, που έφτασε και τους 7 πόντους, μέχρι το 6-13 εκεί που η “Ένωση” με ένα 4-0 μείωσε σε 10-13 και ανάγκασε τον προπονητή της ομάδας της Νάξου να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ, ο “δικέφαλος” έφτασε στους 2 πόντους την διαφορά αλλά ο Πανναξιακός άνοιξε ξανά την ψαλίδα στους 7 πόντους (14-21). Οι “κιτρινόμαυρες” πίεσαν προς το τέλος του σετ αλλά ο Πανναξιακός κατάφερε να το κατακτήσει με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο “δικέφαλος” αν και ξεκίνησε προηγούμενος με 4-1 βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-8 στο πρώτο τάιμ άουτ . Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο παιχνίδι (13-12) με ένα επιμέρους 7-4 και κρατούσε το ισχνό προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ. Στο 22-21 τα κορίτσια της ΑΕΚ έκαναν ένα σερί 3-0 και κατάφεραν να κατακτήσουν το σετ με 25-21 και να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ το ξεκίνημα της “Ενωσης” ήταν ξανά νωθρό και έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ, με την ομάδα της Νάξου να μην δυσκολεύεται να κρατήσει την διαφορά των 5 πόντων (που πήρε από νωρίς) καθ’ όλη την διάρκεια του σετ, κατακτώντας το τελικά με 19-25, κάνοντας το 1-2.

Στην αρχή του τέταρτου σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ , ώσπου η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη με ένα σερί 5-0 στο 10-12, προηγήθηκε με 15-12. Οι Ναξιώτισσες απάντησαν αμέσως με σερί 5-0 και ξαναπήραν το προβάδισμα (15-17). Ο Πανναξιακός έφτασε στο 19-22, η “Ένωση” απάντησε με 3-0 ισοφαρίζοντας σε 22-22 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ αφού η ομάδα του Ζόραν Κόβατσιτς ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε το σετ με 23-25 φεύγοντας με τη νίκη από το κλεστό της Νέας Φιλαδέλφειας με 1-3.