Ήττα για την "ΑΕΚ της Καρδιάς" απέναντι στον Κύζικο με 3-2

Την ήττα από τον πρωτοπόρο Κύζικο με 3-2 γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ για την 14η αγωνιστική της Α2. Μετά από την ήττα της “Ένωσης” και ταυτόχρονα τη νίκη του Εθνικού επί του Απόλλωνα με 3-0, η ΑΕΚ έπεσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Είναι η τρίτη φετινή ήττα με αντίπαλο τον Κύζικο μετά το 0-3 στο κλειστό του Μετς για την 3η αγωνιστική και την ήττα-αποκλεισμό από το κύπελλο με 3-1.

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με το πρώτο να καταλήγει στον Κύζικο με 25-22 και το δεύτερο στον “δικέφαλο” με 28-30 στους έχτρα πόντους. Η “Ένωση” είχε την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο καθώς έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 18-25 παίρνοντας το προβάδισμα με 1-2 σετ, αλλά ο Κύζικος έφτασε στην ισοφάριση σε 2-2 κατακτώντας το τέταρτο σετ με 25-19. Στο τάι μπρέικ οι παίχτες του Νίκου Ζαλμά δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Κύζικου και έτσι έφυγαν από το “Γ. Τσαλδάρης” μόνο με τον ένα βαθμό.

Κύζικος (Λάιος): Κρέτσης, Ασπιώτης, Νικηφορίδης, Κούνας, Κατσανεβάκης, Λυκουρέσης, Τσαδήμας (λ) / Δρογκάρης, Πεφάνης, Θεοδωρόπουλος, Μπεκιάρης

ΑΕΚ (Ζαλμάς): Καρακίτσος, Ζουπάνι, Μαντέκας, Κοτσιλιάνος, Χατζηπροδρόμου, Καρανικολάου, Αχιλλεόπουλος (λ) / Ρούσσος, Δημητούλης, Μελλές