Ηταν... Βασίλισσα στο θρίλερ της Ρόδου

Η ΑΕΚ έχοντας τον Ντι Τζέι Κούπερ σε μεγάλη μέρα με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 11 ασίστ και από κοντά τους Μαυροκεφαλίδη (18π και μπροστάρης στο μεγάλο σερί στο 4ο δεκάλεπτο) και Σάκοτα (έβαλε 4 σημαντικά τρίποντα), πέρασε από την Ρόδο με μια σπουδαία νίκη στο Βενετόκλειο στην παράταση με 85-86 σε ένα ματς θρίλερ!

Στην τελευταία κρίσιμη επίθεσης της ο Μαυροειδής με φόλοου από χαμένο λέι άπ του Κούπερ έβαλε το καλάθι και μετά η άμυνα της ΑΕΚ και κυρίως ο ψυχωμένος Μιλόσεβιτς δεν άφησε τον Ρέλφορντ να σκοράρει.

Ετσι, ο Γιούρι Ζντοβτς πανηγύρισε με το ροζ φύλλο αγώνα στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΚ και τώρα η Ενωση προετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι με τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ στις 3 Ιανουαρίου. Ωστόσο, ο Σλοβένος και ο πάγκος… χρεώνεται ένα σημαντικό λάθος που παραλίγο να κοστίσει στην Ενωση. Με 2 δευτερόλεπτα για το τέλος, δεν έδωσε εντολή να χάσει μία βολή ο Κάρτερ (ακόμη και ο ίδιος απόρησε!) και έτσι να λήξει το ματς με την μπάλα να την πετούν οι αντίπαλοι από την μία ρακέτα στην άλλη. Αντιθέτως μπήκε και η 2η βολή και η Ρόδος στην επαναφορά από το μισό γήπεδο της ΑΕΚ πήρε φάουλ στο 3ποντο από τον Μαυροκεφαλίδη στον Λαρεντζάκη.

Ωστόσο, το θετικό είναι ότι ακόμη και με άγχος η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει μέσα στο Βενετόκλειο και να πάρει τη νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.

Μεγάλη εμφάνιση Λαρεντζάκης με 24π. (και 3/3 βολές στο φινάλε της κανονικής διάρκειας) και Ρέλεφορντ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς χωρίς τον Μαυροκεφαλίδη βασικό, ωστόσο είχε εντυπωσιακή εκκίνηση με εκπληκτική άμυνα. Άρχισε με 2-11 και εν συνεχεία με 5-14 δείχνοντας ότι θέλει να καθαρίσει το ματς με μπροστά τον Κάρτερ και τον Μαυροειδή. Ομως μόλις βγήκε ο Κούπερ η ΑΕΚ… έπεσε και η Ρόδος με τον Λαρεντζάκη πλησίασε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 11-15. Στο 2ο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τον Κολοσσό να παίρνει μπρος με τον Ρέλφορντ και την άμυνα της ΑΕΚ να μην βρίσκει αντίδοτο. Κούπερ και Μαυροκεφαλίδης οδήγησαν την Ενωση επιθετικά και το ημίχρονο έκλεισε 31-33.

Ο Κολοσσός «χτύπησε» στις αμυντικές αδυναμίες της ΑΕΚ και με προσωπικά καλάθια από Λαρεντζάκη και Ρέλεφορντ έφτασε να προηγείται και με οκτώ, 49-41 στο 3ο δεκάλεπτο. Δύο τρίποντα από Σάκοτα κι ένα από Άρμστεντ έβαλαν την «Ένωση» και πάλι στο ματς (51-50), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα με Μανωλόπουλο και Άχονεν ξεφεύγοντας και πάλι με +8 (59-51). Ο Κούπερ είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς δύο δικές του «βόμβες», μια στην εκπνοή της τρίτης περιόδου από δέκα μέτρα, ροκάνισε τη διαφορά στο καλάθι (59-57). Οι «κιτρινόμαυροι» έσφιξαν την άμυνά τους-που κράτησε για έξι λεπτά χωρίς πόντο τους γηπεδούχους-και σε συνδυασμό με τη δράση των Μαυροκεφαλίδη και Κούπερ οδήγησαν την ΑΕΚ σε ένα 11-0 και στο +6 (62-68). Το τρίποντο του Σαλούστρου και το γκολ-φάουλ του Ντέιβις κράτησαν ζωντανό τον Κολοσσό (67-70), που έφτασε το παιχνίδι στο σουτ. Ο Ρέλφορντ επέλεξε λέι απ αντί τριπόντου μειώνοντας στον πόντο (69-70) στα 4’’ πριν το τέλος. Με δύο γρήγορα φάουλ οι Ροδίτες έστειλαν στη γραμμή τον Κάρτερ, που με 2/2 αποκατέστησε το +3 (69-72). Ομως η επιλογή του Ζντοβτς να μην αστοχήσει στην 2η βολή, έδωσε το δικαίωμα στην Ρόδο να επαναφέρει την μπάλα και ο Λαρεντζάκης να πάρει φάουλ από τον Μαυροκεφαλίδη στο 3ποντο. Αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση καθώς έβαλε και τις 3 (72-72).

Παρά το ψυχολογικό πλήγμα και την απώλεια του Μαυροκεφαλίδη με πέντε φάουλ, η ΑΕΚ παίζοντας περισσότερο μυαλωμένα είχε τον έλεγχο και με βολές από Κατσίβελη και Μαυροειδή ξέφυγε με πέντε (72-77, 75-80) και ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με έξι από τρίποντο του Σάκοτα (77-83). Ο Ρέλεφορντ απόντος του Λαρεντζάκη, που αποχώρησε με πέντε φάουλ πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Τρίποντο, γκολ-φάουλ και αιφνιδιασμός από τον Αμερικανό γκαρντ μετά από λάθος στην επαναφορά της «Ένωσης» έφεραν τον Κολοσσό στο 85-84 στα 33’’ πριν το φινάλε. Ο Μαυροειδής με φόλοου διόρθωσε το χαμένο λέι απ του Κούπερ και επανέφερε μπροστά την ΑΕΚ (85-86), που στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων έπαιξε σπουδαία άμυνα στον Ρέλφορντ «καθαρίζοντας» το ματς.

Δεκάλεπτα: 11-15, 31-33, 59-57, 72-72, (πρτ.) 85-86.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 24, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 3, Ντέιβις 12, Γεωργαλής, Λίντεν, Ρέλεφορντ 26, Άχονεν 5, Σαλούστρος 7, ΜακΓκι 3, Λιούις 5.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Άρμστεντ 4, Κούπερ 20 (10 ασίστ, 8 ριμπάουντ), Παπαντωνίου, Σάκοτα 12, Μιλόσεβιτς 1, Μαυροκεφαλίδης 18 (5 ριμπ.), Κάρτερ 10, Κατσίβελης 10, Καλαμπόκης 4, Μαυροειδής 7.