Ισόπαλος με την Πογκόν ο Ολυμπιακός

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του φιλικό στην Πολωνία, κόντρα στην Πογκόν Στσέτσιν, με τον Γιάννη Μασούρα να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Κακοί στο πρώτο ημίχρονο αλλά βελτιωμένοι στην επανάληψη, όταν και ισοφάρισαν με τον Γιάννη Μασούρα, οι «ερυθρόλευκοι» με αντίπαλο την ομάδα που τερμάτισε στην 7η θέση του περσινού πολωνικού πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός είχε καλό ρυθμό -για τα δεδομένα της εποχής- στο παιχνίδι του στο πρώτο διάστημα του αγώνα και αυτό το διάστημα προσδιορίζεται στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι ήταν πολύ ορεξάτος και δραστήριος ο Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος έβγαλε κάποια από την ποιότητά του στον αγωνιστικό χώρο. Είτε ταλαιπωρώντας τη δεξιά πλευρά της Πογκόν ή με τα ωραία ανοίγματά του από τ’ αριστερά προς τα δεξιά. Καλός στο συγκεκριμένο σημείο του ματς, όπως και σε μεγάλο μέρος του αγώνα, ήταν και ο Γιάννης Μασούρας, ο οποίος ξεχώρισε.

Με τη μετατόπιση του Γάλλου άσου πίσω από τον… άοσμο Σολδάνο, αλλά και τη μετακίνηση του Κάιπερς αριστερά, άρχισε να «πέφτει» η ομάδα του Μαρτίνς, που παρουσιάστηκε βραχυκυκλωμένη επιθετικά σε ένα σημαντικό μέρος του α’ ημιχρόνου. Φυσικά και υπάρχουν αρκετές δικαιολογίες, καθώς είναι στην αρχή της προετοιμασίας της. Αμυντικά υπήρχαν αρκετά θέματα, κυρίως στα στόπερ με το αργό δίδυμο των Αβραάμ Παπαδόπουλου και Ουσεϊνού Μπα, καθώς δημιούργησαν κινδύνους οι Πολωνοί όταν βγήκαν πιο μπροστά. Επιπλέον, απείλησαν αρκετά από… αέρος στο πρώτο ημίχρονο και στο ξεκίνημα του β’, παρά το γεγονός ότι είχε υψηλόσωμα στόπερ ο Ολυμπιακός.

Κάπως έτσι παραβιάστηκε η εστία του στο 19’, σε μια φάση που ξεκίνησε από πάσα σε κόρνερ, αλλά σε αυτό το σημείο «κόλλησε» συνολικά η αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων». Κάποια φάση της προκοπής δεν μπόρεσαν να «χτίσουν» οι Πειραιώτες στο δεύτερο μισό του α’ μέρους, παρά μόνο την κεφαλιά του Μπα που έστειλε την μπάλα εκτός μετά το κόρνερ του Τσιμίκα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός είχε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι του. Κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και λιγότερο μπλοκαρισμένος, με τις αλλαγές να του δίνουν κάποιον αέρα στο παιχνίδι του. Αυτός που ξεχώρισε και πάλι, βέβαια, ήταν ο Γιάννης Μασούρας, ο οποίος έδειξε αστείρευτες δυνάμεις και έδωσε ενέργεια και πάλι στην ομάδα του. Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά… Οι Πειραιώτες δέχθηκαν φάση στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, με τον τρόπο που δέχθηκαν το γκολ, αλλά και τις περισσότερες φάσεις. Ο Φράκτσακ έστειλε την μπάλα λίγο έξω με κεφαλιά, αλλά η συνέχεια ήταν αρκετά διαφορετική.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων επιθετικά και με την επιμονή του και κυρίως του Τοροσίδη, αλλά και του Γιάννη Μασούρα προέκυψε η ισοφάριση. Ο διεθνής αμυντικός προσπάθησε να κάνει το γύρισμα και μετά το διώξιμο των Πολωνών, ο Μασούρας με μακρινό σουτ ισοφάρισε.