Ισοπαλία η Βενεζουέλα, ευθύνη ο Μπαρόχα στο πρώτο γκολ (VIDEO)

Μπαρόχα: «Στοχεύω ψηλότερα»

Μέσα από τα χέρια της έχασε τη νίκη στη Λίμα τα ξημερώματα η Βενεζουέλα για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2018. Με τον Αλάιν Μπαρόχα να αγωνίζεται σε όλο το 90λεπτο η «βινοντίτο» αν και προηγήθηκε 2-0 ισοφαρίστηκε στο τέλος.

Η Βενεζουέλα προηγήθηκε με γκολ των Οτέρο (32′) και Βιλανουέβα (57′) αλλά το Περού μείωσε με τον Πάουλο Γκερέρο στο 61΄σε μια φάση που φέρει μεγάλη ευθύνη ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Το σουτ του επιθετικού των γηπεδούχων πήγαινε προς τη δεξιά γωνία αλλά ο Μπαρόχα δεν έβαλε καθόλου καλά το σώμα του και η μπάλα έφυγε κάτω από τα χέρια του.

Ο πορτιέρο της ΑΕΚ δέχθηκε κάρτα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά τελικά το Περού ισοφάρισε στο 94′ με τον Ρουιδίαζ.

Αυτή ήταν η πρώτη ισοπαλία σε πέντε ματς για τη Βενεζουέλα που έχει και τέσσερις ήττες και τα ξημερώματα της Τετάρτης υποδέχεται στο Καράκας τη Χιλή, Βρίσκεται στη 10η και τελευταία θέση με 1β.

Οπως είναι γνωστό, στην αποστολή δεν είναι ο Ρόναλντ Βάργκας.