Ισόπαλη (2-2) η ΑΕΚ Κ17 κόντρα στον Απόλλων Σμύρνης

Η ομάδα Κ17 της ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την αντίστοιχη του Απόλλωνα Σμύρνης σε αγώνα για την 22η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ17 της Super League 2019-20 που πραγματοποιήθηκε στο δημοτικό στάδιο Χαλανδρίου.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε κυριολεκτικά στην ΑΕΚ που άρχισε τον αγώνα με δύο σουτ του Μάριου Μιτάι στα δοκάρια (2′ και 6′) και έφτασε στο γκολ στο 13′ με πέναλτι του Μιτάι που κέρδισε ο  Αλέξανδρος Σαράντης και στο 21′ με κοντινό σουτ του Ηλία Βαφειάδη μετά από άνοιγμα του Μιτάι στον Γιάννη Πιτιλάκο και ωραία προσπάθεια του τελευταίου που έδωσε την ασίστ στον σκόρερ. Ο Πιτιλάκος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με σουτ έξω από την περιοχή στο 44′ και έχασε την ευκαιρία για το 0-3.

Ο Απόλλων, όμως, αντέδρασε. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του και έχασε ευκαιρίες, όμως στο τέλος η πίεσή του απέδωσε, καθώς έφτασε σε δύο τέρματα με τον Ριτσωτάκη στο 76′ και με τον Περιβολαράκη στο 91′.

ΑΕΚ (Ιβάν Νεντέλκοβιτς): Κυριτσάς, Κανελλόπουλος, Γιαννακού, Αντωνόπουλος, Μπέσης, Καλτσάς (77′ Καραστέργιος) Σαράντης (60′ Αγγελόπουλος) Πιτιλάκος (77′ Ξυμητήρης) Βλαχίδης (60′ Κυρσανίδης) Μιτάι (89′ Γκριγκοριάν) Βαφειάδης.