«Είμαι… αναστατωμένος, δεν μπορούμε να χάνουμε έτσι»

Στραματσόνι: «Το ματς κρίθηκε από ένα λάθος»

Πολύ απογοητευμένος και πικραμένος από την ήττα του ΠΑΟ από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, εμφανίστηκε ο Αντρέα Στραματσόνι.

Aναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟ:

«Είχαμε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά επαναλάβαμε τα ίδια λάθη. Και όταν έχεις 10-11-12 ευκαιρίες και δεν σκοράρεις, μπορεί στο τέλος με ένα στημένο να δεις το ματς να αλλάζει δεχόμενος ένα γκολ. Είμαι πολύ αναστατωμένος. Δεν μπορείς να χάνεις τέτοιο ματς έτσι. Πρέπει να βρούμε κάτι, δεν το έχουμε τώρα πάντως. Δεν μιλάω για ποδοσφαιριστές. Ειλικρινά δεν θυμάμαι μία ομάδα εδώ με την ΑΕΚ του Πογιέτ να έχει τόσες ευκαιρίες, ούτε ο ΠΑΟΚ, ούτε ο Ολυμπιακός. Με τόσες ευκαιρίες και 2 εναντίον 2, ή 3 εναντίον 3. Να γίνουμε πιο κακοί. Με την τάπα, με τις μύτες. Δεν με ενδιαφέρει όμως. Να σκοράρουμε όμως. Έχουμε νέα παιδιά, έχουμε και άλλους που ήρθαν τώρα. Βλαχοδήμος, Βιγιαφάνες, Μαμούτε, κ.α. Τους εμπιστεύομαι. Ερχόμαστε με προσωπικότητα. Ο κόσμος της ΑΕΚ δεν ήταν ευχαριστημένος στο πρώτο ημίχρονο, κάτι κάναμε καλά, αλλά φύγαμε με ήττα 1-0. Ο πρώτος που είναι λάθος είμαι εγώ. Όχι οι παίκτες. πρέπει να σκέφτεσαι κάθε ευκαιρία σαν την τελευταία. Πρέπει να τους μεταδώσω να… σκοτώνουν μέσα στην περιοχή. Εγώ φταίω.

Για την καλή αμυντική λειτουργία;

«Είχαμε προβλήματα στο β’ ημίχρονο. παίξαμε καλό παιχνίδι όμως. Σταμάτησε η ΑΕΚ να παίζει με κοντινές μπαλιές και έπαιζε με μακρινές και είχε δεύτερες μπάλες και καταστάσεις. Ήταν ένα λάθος στο στημένο με το φάουλ.

Τι να αλλάξει από εδώ και πέρα;

«Ότι έχω να το πω, θα τους το πω στα μάτια. Όχι από μικρόφωνο. Στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν Παναθηναϊκός, δεν θέλω να ακούσω ότι δεν είχαμε κίνητρο. Όταν με φώναξε ο ΠΑΟ, μου ζήτησε να χτίσω κάτι για τη νέα σεζόν, δεν μου είπαν θα κριθώ το Μάρτιο. Είμαστε σε σωστό δρόμο να χτίσουμε μια καλή ομάδα. Δεν είναι θέμα το πρωτάθλημα. Είναι η πρώτη ήττα του ΠΑΟ σε ντέρμπι. Είμαστε απογοητευμένοι πολύ. Να δώσουμε μια χαρά στον κόσμο μας με μία νίκη. Έχουμε ορίζοντα στην επόμενη χρονιά».