Η (πρώτη) μεγάλη χαμένη ευκαιρία (VIDEO-ΦΩΤΟ)

Η συμμετοχή της ΑΕΚ στην τελευταία διοργάνωση του κυπέλλου κυπελλούχων την περίοδο 1997-98, άφησε γλυκόπικρη γεύση. Βλέπετε, ενώ η Ενωση έδειχνε πως είχε τα φόντα να φτάσει μέχρι και τον τελικό της διοργάνωσης, έχασε τεράστια ευκαιρία στον προημιτελικό με την Λοκομοτίβ Μόσχας, ενώ νωρίτερα είχε χάσει για πάντα και τον Χρήστο Κωστή. Η πρώτη ευκαιρία με τους Ρώσους πάντως, απωλέσθηκε μια μέρα σαν σήμερα του 1998, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Αν και η ΑΕΚ είχε πληγεί από σημαντικά προβλήματα τραυματισμών και οι επιλογές του Ντουμιτρίου είχαν περιοριστεί (είχε χρησιμοποιήσει ως δεξί μπακ τον Βάιο Καραγιάννη!), δεν έπαυε να ήταν το φαβορί. Οι Ρώσοι ήταν μια καλοδουλεμένη ομάδα, χωρίς τα μεγάλα αστέρια όμως και την ικανότητα να κοντράρουν την ΑΕΚ. Γι’ αυτό και στη Νέα Φιλαδέλφεια είχαν στήσει αμυντικό τείχος για να προασπίσουν την εστία του Νιγκματούλιν.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις. Η ΑΕΚ ενέτεινε την πίεση της στο δεύτερο μέρος. Είχε μια καλή προσπάθεια και σουτ του Σαβέβσκι που πέρασε λίγο άουτ, ενώ εκτέλεση φάουλ του Νικολαϊδη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Η είσοδος των Σέμπουε και Ντόμπος δεν βελτίωσε την κατάσταση, καθώς ο Ρουμάνος αποβλήθηκε έπειτα από δυνατό μαρκάρισμα στη σέντρα, ενώ ο Σέμπουε δεν φάνηκε καθόλου (στο φινάλε αποβλήθηκε και ο Καραγιάννης). Το 0-0 παρέμεινε και έτσι χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ για πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού.