Η πρώτη κρίση για τον Αρουαμπαρένα

Αρουαμπαρένα: Θέλω νίκες παντού!

arruabarenaΤη δυσκολότερη περίοδο της προπονητικής του καριέρας βιώνει ο Ροδόλφο Αρουαμπαρένα. Ο τεχνικός της Μπόκα και πρώην παίκτης της ΑΕΚ, μέσα σε λίγες μέρες είδε τον στόχο της κατάκτησης του Κόπα Λιμπερταδόρες να εξανεμίζεται, ενώ η ομάδα του διασύρθηκε στο πρωτάθλημα από την Αλντοσίβι με 3-0 μέσα στο «Λα Μπομπονέρα».

Η Μπόκα αποκλείστηκε από το Λιμπερταδόρες, μετά την επίθεση των οπαδών της με σπρέι πιπεριού σε παίκτες της Ρίβερ Πλέιτ στον επαναληπτικό, ενώ στο πρωτάθλημα υπέστη την πρώτη ήττα και έχει πλέον συγκάτοικο στην κορυφή τη Σαν Λορένσο.

Ο «Βάσκος» ανέφερε: «Είναι απογοητευτικό να αποκλείεσαι από μια διοργάνωση, χωρίς να έχεις την ευκαιρία να αγωνίζεσαι. Δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα, δεν ήταν στο χέρι μας. Στο πρωτάθλημα είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο με την Αλντοσίβι, αλλά δεχτήκαμε γκολ στην κόντρα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακό. Δεχτήκαμε δεύτερο γκολ απρόσμενα, ήρθε και η αποβολή, οπότε όλα κρίθηκαν εκεί».

H Μπόκα συμπλήρωσε τρία ματς χωρίς νίκη και τώρα ακολουθεί το ματς Κυπέλλου με την Ουρακάν Λας Έρας, όπου δεν υπάρχει περιθώριο για νέα απώλεια.