Η πρώτη «φάπα»: Η ΑΕΚάρα «πάτησε» με 31-22 τον Ολυμπιακό!

Άστραψε και ...βρόντηξε η ΑΕΚ που συνέτριψε τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Ένα ξεκάθαρο μήνυμα κυριαρχίας έστειλε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ

Δίνοντας την καλύτερη απάντηση σε όσους …αμφισβήτησαν την περσινή της κατάκτηση του τίτλου η ΑΕΚ συνέτριψε με 31-22 τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και μπήκε με το «καλημέρα» σε θέση οδηγού.

Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της διαιτησίας να κρατήσει μέσα στο παιχνίδι τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ απέδειξε απλά πως δεν έχει αντίπαλο. Η «κλάψα» όλης της εβδομάδας απέδωσε με την διαιτησία να κάνει ότι μπορεί για να «σπρώξει» τους Πειραιώες ωστόσο φάνηκε πως ούτε αυτό είναι αρκετό για να αντιμετωπίσει την φετινή ομαδάρα του Δημήτρη Δημητρούλια.

Ξέφυγε από την αρχή η ΑΕΚ

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ που φρόντισε να δείξει από την αρχή τις διαθέσεις της. Πετώντας «φωτιές» στην επίθεση αλλά και με έναν σταθερό Κοσάνοβιτς πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 6-1. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια είχε ενέργεια μέσα στο παιχνίδι, συνεχή τρεξίματα και έβρισκε δίχτυα με κάθε τρόπο. Το 8-2 δεν άργησε να έρθει με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί κάπου εκεί να μαζέψει την διαφορά. Κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 9-5 αλλά ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ ήταν αρκετό για να ξεφύγει πάλι στο σκορ. Με τους Χιμένεθ, Ουγκάλντε και Ρέινα να σκοράρουν οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 14-6. Η ΑΕΚ είχε υποδειγματική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας τον αντίπαλο σε πολύ χαμηλά επίπεδα στο σκορ εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τις πολλές λύσεις της στην επίθεση. Με πολλά σουτ από την περιφέρεια δεν δυσκολεύτηκε να στείλει πολλές φορές την μπάλα στα δίχτυα του Τσιλιμπάρη. Οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια με νταμπλ σκορ 16-8 ενώ είχαν τις ευκαιρίες για να διευρύνουν κι άλλο την διαφορά.

Δεν άφησε τον Ολυμπιακό να πλησιάσει

Η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Με τους Τζηρά, Ουγκάλντε και Μπουνέτα να σκοράρουν φρόντιζε να διατηρεί την διπλάσια διαφορά στο σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» δημιούργησαν τεράστια προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων που έδειχνε να μην μπορεί να αντιμετωπίσει τον επιθετικό πλουραλισμό της ΑΕΚ. Ο Μπουνέτα έγραψε το 20-10 ενώ σε εκείνο το σημείο δύο καλές αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού και δύο χαμένες επιθέσεις των «κιτρινόμαυρων» η ομάδα του Πειραιά μείωσε σε 20-14. Ο Δημήτρης Δημητρούλιας κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ για να ηρεμήσει την ομάδα του. Στην επιστροφή τα δύο γκολ των Μπουνέτα και Λέμος έβαλαν ξανά στο +8 την ΑΕΚ.  Κάποιες άστοχες επιλογές των «κιτρινόμαυρων» στην επίθεση έδωσαν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλευτούν και να πλησιάσουν στα έξι τέρματα. Η απάντηση όμως ήταν άμεση. Με τον εξαιρετικό Μπάουερ κάτω από τα δοκάρια οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 25-16 δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η «Ένωση» φρόντισε να διατηρήσει το προβάδισμα της με τον Δημήτρη Δημητρούλια να κάνει και αρκετές αλλαγές. Το τελικό 31-22 ήρθε φυσιολογικά για την ΑΕΚ που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

AEK- Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή 31-22
Τα πεντάλεπτα: 4-0, 6-1, 8-2, 9-4, 13-6, 16-8 (ημχ.), 20-11, 21-14, 22-16, 25-16, 29-19, 31-22
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Τζηράς 5, Δομπρής 1, Νικολαϊδης, Ρέινα 3, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 1, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 5, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κλάιτς): Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 3, Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια 1, Τσούριτς, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 5, Κόμπετιτς 2, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλιάγιτς 5, Μιχαηλίδης, Τσίλης 1.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Πατιός, Κόκκινες 52:14 Καραμπουρνιώτης, 60:00 Ζάγια, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-2/2