Οι "μάγκες" είχαν ψυχή, αλλά λύγισαν 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (28-27)

ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

ÐÁÏÊ - ÁÅÊ“Υπερπροσπάθεια”. Μόνο αυτή η λέξη μπορεί να περιγράψει την εικόνα της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό πρωταθλήματος απέναντι στον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Οι αθλητές του Γιάννη Αρβανίτη, παρά τα τεράστια προβλήματα που αντιμετωπίζουν καθημερινά, μπήκαν στο παρκέ και έδειξαν ότι είναι αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και να πραγματοποιήσουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό.

Μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου μάλιστα ήταν μπροστά στο σκορ με 12-9, αλλά όσο περνούσε η ώρα η κούραση γινόταν όλο και πιο έντονη. Αποτέλεσμα ήταν ο ΠΑΟΚ να μειώνει τη διαφορά στο σκορ και να περάσει μπροστά για πρώτη φορά με 16-15 στο 37:00. Από εκείνη τη στιγμή και μέχρι το τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι και ότι δύσκολα θα έχαναν τη νίκη.

Η ψυχή όμως των αθλητών της ΑΕΚ παραλίγο να ξανακάνει το …θαύμα. Οι “κιτρινόμαυροι” ισοφάρισαν σε 27-27 μόλις 30” πριν το τέλος και έδειξαν για μια ακόμα φορά ότι είναι πολύ σκληροί για να χάσουν. Τελικά το γκολ του Τσίλη (μακράν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ) μόλις 8” πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη και το προβάδισμα για την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη (15:00) στο κλειστό του Καματερού.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-7, 5-8, 5-9, 5-9, 9-12 (ημχ), 13-14, 18-17, 22-19, 24-22, 26-25, 28-27

ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 9, Γουργούμης, Τσίλης 6, Νικολαΐδης 5, Κοκώνης 1, Ιωαννίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 1, Αλβανός 3, Καραγκιοζόπουλος, Τσακίρης 2, Β. Κεσίδης, Στ. Κεσίδης 1, Κωστακίδης.

ΑΕΚ (Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 4, Νικολαΐδης 7, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 4, Κατσίκης 1, Χρ. Παπαδόπουλος, Ξηρός, Πλεχ, Γ. Παπαδόπουλος 3, Τσιλιμπάρης.

Δίλεπτα: 6-7, Πέναλτι 1/2 – 2/2
Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας