Η Κράσνονταρ «τιμώρησε» (2-1) τα λάθη του ΠΑΟΚ, στην Τούμπα η πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Κράσνονταρ για το πρώτο ματς για τα πλέι οφ του Champions League

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 στη Ρωσία από την Κράσνονταρ για το πρώτο ματς για τα πλέι οφ του Champions League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυνατά το ματς, έχασε πέναλτι με τον Πέλκα, ήταν μάλιστα και αυτή που πήρε το προβάδισμα, όμως τελικά οι Ρώσοι κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» την αναμέτρηση και πάνε στην Τούμπα έχονταw το πάνω χέρι.

Ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε τελικά τον ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς στην κορυφή της επίθεσης και τους Πέλκα (δεξιά) και Τζόλη (αριστερά) σαν στηρίγματα του, βλέποντας την ομάδα του να έχει τεράστια ευκαιρία από νωρίς για να ανοίξει το σκορ.

Ήταν στο 6ο λεπτό όταν ο διαιτητής μέσω VAR έδειξε πέναλτι για χέρι, αλλά ο Πέλκας που ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον Σαφόνοβ, με το 0-0 να παραμένει. Μια φάση, πάντως, που άφησε… ανοιχτούς λογαριασμούς ανάμεσα στους δύο, οι οποίοι θα έκλειναν στη συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ στεκόταν καλά, δεν κινδύνευε, απείλησε με Ελ Καντουρί – Τζόλη και τελικά άνοιξε το σκορ στο 32′.

Οι Γιαννούλης και Ζίβκοβιτς συνεργάστηκαν ωραία και ο Σέρβος γύρισε για τον Πέλκα, ο οποίος τελείωσε ωραία τη φάση για το 0-1. Όλα πήγαιναν καλά, δηλαδή, για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι όμως την κατάσταση να στραβώνει λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 38′, όταν ο Γιαννούλης ανέτρεψε τον Καμπελά και ο ρέφερι πήγε πάλι στο σημείο του πέναλτι, από όπου ο Κλάεσον έκανε το 1-1.

Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε να έχει πτοηθεί και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πολύ καλά, παίρνοντας αμέσως τον έλεγχο. Η ομάδα του Φερέιρα πατούσε πολύ καλύτερα από την Κράσνονταρ και έβλεπε ότι υπήρχαν οι κενοί χώροι στην άμυνα των Ρώσων για να τους προκαλέσει προβλήματα, αλλά και όταν το έκανε στάθηκε άτυχος.

Όπως στη φάση του 68′, δηλαδή, με το δοκάρι του Ελ Καντουρί μετά το γύρισμα του Γιαννούλη. Και αφού δεν έγινε εκεί το 1-2, έγινε αμέσως μετά, στο 70′, το 2-1 για τους γηπεδούχους με τον Καμπελά να σκοράρει στην κενή εστία μετά το «σκάψιμο» του Μπεργκ.

Ήταν μια εξέλιξη που δεν περίμεναν οι Θεσσαλονικείς με βάση το πώς κυλούσε το ματς και αυτό τους επηρέασε ψυχολογικά, με συνέπεια η Κράσνονταρ να κρατήσει το 2-1 και να πάρει ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση, αν και ο ΠΑΟΚ είναι σαφές ότι μπορεί στη ρεβάνς της Τούμπας, την επόμενη εβδομάδα, να ανατρέψει το σκορ και να προκριθεί για πρώτη φορά στους ομίλους του Champions League.

Κράσνονταρ: Σαφόνοβ, Σ. Πετρόβ, Κάιο, Σορόκιν, Ραμίρεζ, Καμπελά (81′ Ούτκιν), Όλσον, Βιλένα, Βάντερσον (86′ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ, Κλάεσον.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Μιχαϊλίδης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Γιαννούλης, Πέλκας (79′ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (84′ Σφιντέρσκι).