Η ανάρτηση της ΠΑΕ ΑΕΚ για το πρωτάθλημα του 1989 (VIDEO)

Ανησυχούν στην ΕΠΟ ακόμη και για τις... προσκλήσεις του τελικού!

Σαν σήμερα, 7 Μαΐου, πριν από 30 χρόνια, η ΑΕΚ με ένα πανέμορφο γκολ του Τάκη Καραγκιοζόπουλου νίκησε ως φιλοξενούμενη τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με 1-0, για την προτελευταία αγωνιστική της Α’ Εθνικής. Ενα γκολ που ουσιαστικά έδωσε τον τίτλο στην Ενωση, μετά από μια “στείρα” δεκαετία.

Η “κιτρινόμαυρη” ΠΑΕ δεν ξέχασε την σημερινή… επέτειο και ανέβασε βίντεο από τον αγώνα του 1989.

Δείτε την ανάρτηση της ΑΕΚ και το βίντεο που ανέβασε:

«Σαν σήμερα πριν από 30 χρόνια, την 7η Μαΐου του 1989, ο Ολυμπιακός του Αργύρη Σαλιαρέλη και του Ούγγρου σταρ Λάγιος Ντέταρι υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ του Στράτου Γιδόπουλου και του Ντούσαν Μπάγεβιτς για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, με έπαθλο τον τίτλο. Για 83 λεπτά ο ιστορικός αγώνας, με 25.000 Ενωσίτες φιλάθλους στις εξέδρες να δίνουν τη δική τους μάχη, παραμένει χωρίς σκορ και το πρωτάθλημα βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού. Σε εκείνο το λεπτό, ο Μίροσλαβ Οκόνσκι και ο -επανακάμψας από πολύ σοβαρό τραυματισμό- Τάκης Καραγκιοζόπουλος ξεκινούν την αντεπίθεση που περίμενε καρτερικά ο σύλλογος επί δέκα «πέτρινα» χρόνια…»