Η άμυνα έκανε τη διαφορά

Η Εφές έδειξε τον τρόπο στην ΑΕΚ για το πως θα πρέπει να αντιμετωπίσει την Γαλατασαράι. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς έκανε πολύ καλή δουλειά στην άμυνα κυρίως στην τελευταία περίοδο, όπου περιόρισε την αντίπαλό της στους 7 πόντους και έφυγε από το “Αμπντί Ιπεκτσί” με 71-60.

Η Γαλατά σούταρε συχνά υπό πίεση και είχε συγκεκριμένα 20/42 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Ο Αταμάν έκανε περιορισμένο ροτέισον και είναι χαρακτηριστικό πως χρησιμοποίησε όλους τους βασικούς του για μίνιμουμ 26 λεπτά, ενώ κανείς από τους αναπληρωματικούς δεν συμμετείχε για περισσότερα από 18 λεπτά. Συγκεκριμένα οι χρόνοι των βασικών: ΜακΚόλουμ 26, Γκιουλέρ 27, Μίτσοφ 35, Γκριν 32 και Λάσμε 34 λεπτά.

Με κακό ματς από τους ΜακΚόλουμ, Σιλμπ και Ντόρσι, η Γαλατά δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστική στο τέλος, ενώ δεν έλυσε ποτέ και τα προβλήματα που προκαλούσε ο Γκρέιντζερ, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους.