Η ΑΕΚάρα «τελείωσε» τον ΠΑΟΚ και πάει τελικούς!

Και τώρα οι τελικοί για τους μάγκες…

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με 31-30 και προκρίθηκε στους Τελικούς της Handball Premier για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Να σημειωθεί, ότι το ματς κρίθηκε για άλλη μια φορά στην παράταση, με την ΑΕΚ να μην εκμεταλλεύεται τα δύο γκολ διαφορά που είχε στο ημίχρονο και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει λίγο πριν το τέλος με 26-26.

Στους τελικούς η “Ένωση”, θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος κέρδισε τον Αερωπό Έδεσσας με 28-18. Ο πρώτο αγώνας των τελικών θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 17 Μαΐου στις 19:00, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν πλεονέκτημα έδρας.

Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης μπήκε πιο δυνατά (3-1), με την ΑΕΚ να ακολουθεί λίγα λεπτά μετά ισοφαρίζοντας (3-3). Οι “κιτρινόμαυροι” πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με σκορ 5-4 με γκολ του Παλεβίτσιους, ενώ στην συνέχεια με σερί 3-0, ανέβασαν την διαφορά στο +4 (6-10). Κατόπιν, οι “ασπρόμαυροι” εκμεταλλεύτηκαν κάποια κενά στην άμυνα των “κιτρινόμαυρων” και μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (9-10). Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ ημιχρόνου να είναι 10-11, υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα την “Ένωση” με δύο γρήγορα γκολ του Κωστακίδη (12-12). Κατά την διάρκεια, οι δύο αντίπαλοι κράτησαν ένα σταθερό ρυθμό χωρίς να ξεφεύγουν στο σκορ, απαντώντας άμεσα η μία στα γκολ της άλλης (16-16, 20-20, 23-23). Τελικά, μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι το ματς πήγε στην παράταση για ακόμα μια φορά, αφού το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 26-26.

Το πρώτο μέρος της παράτασης βρήκε νικήτρια την ΑΕΚ με 29-28. Η συνέχεια ήταν ίδια, έτσι οι “κιτρινόμαυροι” πήραν την νίκη με 31-30 και πέρασαν στους τελικούς.

Ημίχρονο: 10-11 , Τελικό: 26-26, Παράταση: 30-31

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-11 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 22-21, 24-23, 26-26 (κ.α.) 28-29, 30-31.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 1, Παλάσκας, Τσεσμετζίδης 9, Κοκώνης 6, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Μαστορογιάννης 4, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Μπαμπατζανίδης, Κυπραίος, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Ελοζιέουα 1.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Balz, Radulovic, Αλβανός 8, Μπάγιος 2, Jakobsen 4, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Darsuland, Αργυρού, Palevicius 7, Vrazalica 2.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 9/9 – 3/4.