Η ΑΕΚ στο... χαλαρό πέρασε άνετα τον ΠΑΟΚ!

Δίχως να παίξει θεαματικά, δίχως να ανεβάσει ρυθμούς και με πολύ καλή άμυνα όταν έπρεπε, η ΑΕΚ έχοντας «όπλο» το διπλό στη Θεσσαλονίκη με 9 πόντους πήρε την πρόκριση για τους «8» του Basketball Champions League, χάνοντας στο τέλος τη νίκη με 62-63 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ για τη «Βασίλισσα» ο Βινς Χάντερ με 11 πόντους ενώ είχε 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Γιόνας Ματσιούλις με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Να σημειώσουμε πως ο επόμενος αντίπαλος της ΑΕΚ στα προημιτελικά του θεσμού της FIBA, θα είναι η Μπάμπεργκ η οποία προσπέρασε το εμπόδιο της Μπάνβιτ.

Στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της επέστρεψε η ΑΕΚ η οποία υποδεχόταν τον ΠΑΟΚ για το δεύτερο ματς της φάσης των «16» του Βasketball Champions League, έχοντας επικρατήσει στο πρώτο της Πυλαίας με 84-75. Η «Βασίλισσα» προερχόταν από μία σχετικά εύκολη εκτός έδρας επικράτηση κόντρα στον Χολαργό (81-70) για την 18η αγωνιστική της Betshop Basket League και με καλή ψυχολογία ήταν έτοιμη για μία δυνατή «μάχη».

Ο Λούκα Μπάνκι είχε να αντιμετωπίσει τις γνωστές απουσίες των Βασίλη Ξανθόπουλο και Βασίλη Καββαδά που είχαν τεθεί νοκ άουτ λόγω τραυματισμών ωστόσο ειδική ήταν η περίπττωση του Τζόρνταν Θίοντορ ο οποίος δεν είχε προπονηθεί τις τελευταίες ημέρες ωστόσο απέδειξε πόσο ήθελε να παίξει αφού κατάφερε να ξεκινήσει ως βασικός. Όσον αφορά την υπόλοιπη πεντάδα ο Ιταλός κόουτς παρέταξε τους εξής: Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Ντούσαν Σάκοτα, Γιόνας Ματσιούλις και Βινς Χάντερ.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν λίγο πιο δυνατά από την ΑΕΚ, έχοντας ένα 0-4 στα πρώτα δύο λπετά, μέχρι να πάρει μπρος ο Ματσιούλις και να μειώσει στον 1 πόντο (3-4, 3′). Πέρασαν αρκετά λεπτά πρωτού η «Βασίλισσα» καταφέρει να μπει μπροστά στο σκορ και το κατάφερε δια… χειρός Χάντερ που σημείωσε 4 συνεχόμενους πόντους (11-10, 7′), ενώ έτρεχε ένα πολύ καλό σερί 8 πόντων (13-10, 8′). Το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου βρήκε την αρμάδα του Λούκα Μπάνκι στο +4 (18-14, 10′) με το δεύτερο δεκάλεπτο να ήταν πολλά υποσχόμενο.

Όπως και έγινε, στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια κάνοντας τη διαφορά στο +7 (23-16, 13′) με ένα τρίποντο του Τσαλμπούρη. Λίγο αργότερα, οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν απαντήσεις από τον Θοδωρή Ζάρα και κατάφεραν να φέρουν το ματς ξανα στα ίσα (23-23, 16′), όμως ο… διακόπτης «γύρισε» και η «Βασίλισσα» κατάφερε να ξεφύγει στο +9 (32-23, 19′). Το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ήταν ένα +5 για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι (32-27, 20′).

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, τα πράγματα πήγαιναν εξαιρετικά για την ΑΕΚ αφού ήταν +7 με οδηγό τον Τζόρνταν Θίοντορ (37-30, 23′). Στη συνέχεια όμως η εικόνα των «κιτρινόμαυρων» δεν ήταν η ίδια αφού οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-6 και ψαλίδισαν την διαφορά στους 3 (39-36, 25′), ενώ δύο λεπτά αργότερα το ματς πήγε στον πόντο (41-40, 27′). Η κακή εικόνα της ΑΕΚ συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε όταν το τέλος της περιόδου την βρήκε πίσω στο σκορ με 2 πόντους (45-47, 30′).

Η «Ένωση» είχε ανάγκη από ένα δυνατό… σοκ και ήρθε από τον Χάτσερ που πήγε την ψαλίδα στο -5 (45-50, 31′), ωστόσο με γρήγορους πόντους από την ΑΕΚ, το ματς ισορρόπησε ξανά στα ίσα (50-50, 32′). Έκτοτε, το ματς κύλησε ακριβώς έτσι ωστόσο τη «Βασίλισσα» την… βόλευε να κυλάει ο χρόνος αφού η διαφορά δεν «γύριζε». Λίγκα λεπτά πριν την λήξη η «Βασίλισσα» πήρε μία διαφορά ασφαλείας με τον Γκρίφιν (60-57, 39′), ενώ το τελικό αποτέλεσμα ήταν μία… γλυκιά ήττα με 62-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-27, 45-47, 62-63.

ΑΕΚ: Γκρίφιν 8 (2), Χάντερ 11 (7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8 (0/6 τρίποντα), Ματσιούλις 10 (2), Σαντ-Ρος 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Σάκοτα 6, Θίοντορ 2, Τσαλμπούρης 3 (1).

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 5, Γκος 5 (1), Χάτσερ 10 (1), Τζέφερσον 11 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Γκάρετ2 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 10, Σχίζας 2, Τέπιτς 9 (1), Τσόχλας 2.