Η ΑΕΚ πέρασε, αλλά άκουσε…καμπάνες να ηχούν!

Προφανώς, η πρόκριση μετρά περισσότερο απ’ όλα. Η ΑΕΚ βρίσκεται στα play off του Europa League, σφραγίζοντας στο ΟΑΚΑ την πρόκριση επί της Κραϊόβα με ισοπαλία 1-1. Ωστόσο, η εικόνα της ΑΕΚ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν άκρως προβληματική. Όχι μόνο δεν έδειξε να βάζει στο παιχνίδι της στοιχεία από το παιχνίδι που θέλει να επιβάλει ο Καρντόσο, αλλά έδειξε χτυπητές αδυναμίες. Ανύπαρκτη μεσαία γραμμή, προβληματική αμυντική λειτουργία, επίθεση που στηρίχθηκε μόνο στο ατομικό ταλέντο.

Οι επιλογές του Καρντόσο στα «διλήμματα» που είχαν δημιουργηθεί μετά το ματς στη Ρουμανία, έφεραν αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Ο Ολιβέιρα πήρε τη θέση του Βέρντε, κάνοντας βασικό τον Λιβάγια και μετατοπίζοντας τον Ζεράλδες στη δεξιά πλευρά. Ο Κρίστισιτς έγινε παρτενέρ του Σιμόες αντί του Σιμάο, ενώ ο Σβάρνας διατηρήθηκε στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Βράνιες.

Η ΑΕΚ είχε αρκετά ζητήματα στη δημιουργία παιχνιδιού. Το πρόβλημα βρισκόταν κυρίως στη μεσαία γραμμή, όπου ο Κρίστισιτς δεν μπορούσε να μοιράζει με ασφάλεια την μπάλα και δημιουργούσε σε αρκετές περιπτώσεις κενά που έτρεχε να καλύψει η «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Στα ίδια επίπεδα κακής απόδοσης και ο Ζεράλδες, που και αμυντικά άφηνε ακάλυπτο τον Παουλίνιο και μπροστά δεν βοηθούσε.

Βέβαια, για κάθε μεσοαμυντικό κενό, η ΑΕΚ είχε να αντιπαραβάλει τεράστια ποιότητα δημιουργικά. Ο Μάνταλος ήταν…σεληνιασμένος και έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, ο Λιβάγια «κεντούσε» και άνοιγε την άμυνα των Ρουμάνων, ενώ ο Ολιβέιρα ήταν πολύ κινητικός και έδειχνε την κλάση του.

Η ΑΕΚ αναπτύσσονταν κυρίως από την αριστερή πλευρά, με τον Λόπες να έχει πολλά ανεβάσματα. Το γκολ που αφαίρεσε κάθε αγωνία πάνω από το ΟΑΚΑ ήρθε με εκπληκτικό σόλο του Μάνταλου (26’). Ο αρχηγός της Ενωσης κατέβασε υπέροχα την μπάλα, μπήκε μέσα στην περιοχή και με δεξί διαγώνιο σουτ.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι δύο λεπτά έπειτα, όταν και πάλι ο Μάνταλος άνοιξε στα δύο τη ρουμανική άμυνα και τροφοδότησε τον Λόπες. Στο γύρισμα του Πορτογάλου μπακ βρέθηκε ο Ολιβέιρα, αλλά το πλασέ κόντραρε και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τα πάντα φαίνονταν πως είχαν κριθεί και αυτό φάνηκε να χαλά τη συγκέντρωση των «κιτρινόμαυρων». Φτηνά λάθη, κυρίως από τον Κρίστισιτς, έδωσαν τη δυνατότητα στην Κραϊόβα να βγάλει δύο τετ α τετ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Ωστόσο, οι έγκαιρες αντιδράσεις του Μπάρκα και της άμυνας, διατήρησαν το προβάδισμα για την ΑΕΚ.

Η εικόνα της ΑΕΚ δεν βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Τα φτηνά λάθη στη μεσαία γραμμή, οι χαμηλές στροφές των Κρίστισιτς και Ζεράλδες, καθήλωναν τους «κιτρινόμαυρους» σε θέση άμυνας και δεν τους επέτρεπαν να αναπτυχθούν σωστά και να κρατήσουν τον έλεγχο της μπάλας.

Ο Καρντόσο επιχείρησε να σουλουπώσει τα πράγματα με διπλή αλλαγή πριν συμπληρωθεί μια ώρα αγώνα. Βέβαια, αν και ήταν προφανής η αντικατάσταση του Κρίστισιτς από τον Σιμάο, προκάλεσε ερωτηματικά η αποχώρηση του Λιβάγια για να μπει ο Βέρντε στο γήπεδο.

Πριν προλάβει να φανεί η αλλαγή στην εικόνα της ομάδας, ήρθε η ισοφάριση. Οι Ρουμάνοι έκαναν ακόμα μια άνετη επίθεση με διακριτικό μαρκάρισμα, ο Μπάρκας έχασε την φάση και κόλλησε δίχως να βγει για να μπλοκάρει και έτσι ο Ιβάνοφ με κεφαλιά σε κενή εστία ισοφάρισε.

Το γκολ όχι μόνο δεν αφύπνισε τους «κιτρινόμαυρους», αλλά θαρρείς και προσέθεσε βαρίδια στα πόδια τους. Τα λάθη πλέον ήταν αλλεπάλληλα από το σύνολο των παικτών, η μεσαία γραμμή αναιμική και αδύναμη να κρατήσει τις επιθέσεις της Κραϊόβα. Πλέον, δεν υπήρχε ούτε δημιουργικές δυνατότητες, με εξαίρεση κάποιες κούρσες – χωρίς αποτέλεσμα – του Βέρντε.

Η Κραϊόβα έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη και η ΑΕΚ αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα και να κάνει κάτι ορθολογικό στο γήπεδο. Ο Καρντόσο έριξε στο γήπεδο και τον Γαλανόπουλο για να βρει λίγο νεύρο στη μεσαία γραμμή, αλλά η εικόνα της ομάδας ήταν απελπιστική. Είναι ενδεικτικό, πως σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έκανε φάση μόνο στις καθυστερήσεις, με το τετ α τετ του Βέρντε, με τον Ιταλό να χάνει διπλή μεγάλη ευκαιρία.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Μ. Καρντόσο, 4-2-3-1): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς (58’ Σιμάο), Σιμόες (83’ Γαλανόπουλος), Ζεράλδες, Λιβάγια (58’ Βέρντε), Μάνταλος, Ολιβέιρα

Κραϊόβα (Κ. Παπούρα, 4-2-3-1): Πιγκλιατσέλι, Μάρτιτς, Ατσκα, Κέλιτς, Μπάνκου, Ιβάνοφ (80’ Κονσταντίν), Ματέιου, Σικαλντάου, Μπαρμπούτ, Ρομάν (63’ Φόρτες), Μιχάιλα (55’ Βαταζέλου)

Ο Γάλλος Μπρισάρ χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Κρίστισιτς (21’), Μπάρκα (77’), Σβάρνα (90’), Βέρντε (90’+), Μιχάιλα (45’), Ρομάν (52’)