Η ΑΕΚ με περίπατο στη Θεσσαλόνικη απέναντι στον Ηρακλή, έφτασε στο 4 στα 4

ΦΩΤΟ από το Ηρακλής - ΑΕΚ

ÇÑÁÊËÇÓ - ÁÅÊ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)Εύκολα νίκησαν τα κορίτσια της ΑΕΚ τον Ηρακλή στην Θεσσαλονίκη, με 3-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών. Η Ένωση παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ύστερα από το “καρέ” νικών της και πλέον κοιτάει μπροστά για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδια.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε χαλαρά στο Κατσάνειο και ο Ηρακλής πήρε ένα μικρό προβάδισμα 4-0. Στη συνέχεια όμως με καταπληκτική εμφάνιση η Γιακουμή οδήγησε τις “κιτρινόμαυρες” σε μια εύκολη επικράτηση με 10-25.

Στο δεύτερο σετ αν και η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει και πάλι στο ξεκίνημα, στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα και προηγούνταν σταθερά. Πάθος και δύναμη από την Ιβάνοβα και την Φάκη οδήγησαν την ΑΕΚ σε εύκολη επικράτηση του δευτέρου σετ με 18-25. Αξίζει να σημειωθεί πως στον τελευταίο πόντο αγωνίστηκε και η 15χρονη Τοντάι.

Στο 3ο σετ τα κορίτσια της ΑΕΚ μπήκαν αποφασισμένα να “καθαρίσουν” το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες. Ο Ηρακλής έδειχνε πως δεν μπορούσε να αντιδράσει. Η Λαγουδάκη ξεχώρισε με την δυναμική παρουσία της στο 3ο σετ, όπου η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 14-25.

Τα σετ: 10-25, 18-25, 14-25

Ηρακλής (Πετίδης): Βέλλιου 10 (8/28 επ., 2 άσοι, 40% υπ. – 25% άριστες), Στεφανίδου, Φερέιρα 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Αλτίνη 6 (4/21 επ., 2 άσοι), Πάντεβα 3 (3/16 επ., 40% υπ. – 28% άριστες), Καραφουλλίδου 2 (2/9 επ.), Παλτιμσίζογλου -λ (42% υπ. – 33% άριστες)/ Καράτερζη 1 (1/3 επ.), Καλαϊτζίδου, Δαμιανίδου, Δάρδα 1 (1/1 επ.), Τουκμενίδου 1 (1/1 επ.)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 1 (1/3 επ.), Κουνάδη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 16 (11/18 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Γιακουμή 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Κατσαντώνη 6 (4/12 επ., 2 άσοι), Αργυροπούλου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκι, 40% υπ. – 20% άριστες), Κακουράτου –λ (38% υπ. – 31% άριστες) / Φάκη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ρίζου, Πατέλη 1 (1 μπλοκ), Τοντάι, Λαγουδάκη 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ, 09% υπ. – 09% άριστες)

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε πως κατέγραψε λεπτό προς λεπτό το ματς, το enwsi.gr