Η ΑΕΚ... ισοπέδωσε (82-94) τη Νίμπουρκ και πάει φουλ για το Ευρωπαϊκό!

Η ΑΕΚ κέρδισε 82-94 τη Νίμπουρκ και πέρασε στα ημιτελικά του Final 8 του BLC

Η ΑΕΚ πήρε αυτό που ήθελε. Με εμφατικό τρόπο. Την νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Final 8 του BCL!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κέρδισε στο… ρελαντί την ομάδα από την Τσεχία με 82-94 και πέρασε στην επόμενη φάση, έτοιμη να σηκώσει την κούπα του BCL! Η ΑΕΚ περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το ματς Τενερίφη – Σαραγόσα για το αυριανό μεγάλο παιχνίδι που θα στείλει στον αγώνα του τροπαίου για τη σεζόν 2019/20.

Ματ Λοτζέσκι και Βλάντο Γιάνκοβιτς έχτισαν τις μεγάλες διαφορές στην τρίτη περίοδο, με τον Αμερικανό να σκοράρει 12 πόντους σε 15 λεπτά και τον έμπειρο περιφερειακό να βάζει τρία τρίποντα από την αριστερή γωνία, να παίζει σπουδαίες άμυνες και να γεμίζει κάθε γωνιά του παρκέ.

Η ΑΕΚ έδειξε ιδιαίτερα αγχωμένη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αυτό μετουσιώθηκε σε κακές επιθέσεις και άστοχα σουτ. Αντίθετα, η Νίμπουρκ παρουσίαστηκε απελευθερωμένη και βρήκε σκορ, χτίζοντας από νωρίς διαφορές έξι (10-4, 4′) και εφτά (18-11, 7′) πόντων. Αυτό δεν συνεχίστηκε για πολύ, αφού η έλευση των Ματσιούλις – Σλότερ βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της «Ένωσης», η οποία μειώσε στο καλάθι (23-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο και μία καλή άμυνα του Ράις επέτρεψαν στην ΑΕΚ να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά (23-26, 11′) και να μπει με διαφορετική διάθεση στην δεύτερη περίοδο. O Λοτζέσκι ανέλαβε δράση και οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ (30-38, 15′), μετά από τρίποντο και του Γκίκα. Οι Τσέχοι έχασαν την επαφή με το καλάθι της ΑΕΚ και βρέθηκαν ακόμα και στο -10 (32-42, 17′), ωστόσο μία μικρή «αντεπίθεση» ήταν αρκετή για να μειώσουν σε 39-44, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Βασίλισσα διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης, έχοντας βρει τα… κουμπιά των Τσέχων. Με καλή αμυντική λειτουργία και σωστές επιλογές στην επίθεση, κυρίως μέσα στη ρακέτα, η ομάδα του Παπαθεοδώρου κράτησε σταθερά το προβάδισμα (50-59, 25′), ενώ ανέβασε την διαφορά και στους 15 (50-65, 26′), σε ένα διάστημα απόλυτης κυριαρχίας. Η -λογική- χαλάρωση των «κιτρινόμαυρων» δεν κόστισε ιδιαίτερα, αφού το 30ο λεπτό βρήκε την «Ένωση» στο +11 (58-69).

Η εμπειρία, η ποιότητα και οι παραστάσεις της ΑΕΚ δεν δημιούργησαν αμφιβολίες για το τελικό αποτέλεσμα. Από την στιγμή που η «Ένωση» πήρε «δυνατό» προβάδισμα, ήταν προφανές πως οι Τσέχοι δεν είχαν τις ελπίδες με το μέρος τους για την ανατροπή. Οι Λοτζέσκι – Γκίκας – Γιάνκοβιτς έδωσαν επιλογές στην επίθεση, η άμυνα παρέμεινε σκληρή και οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν αυτό που έπρεπε, «καθαρίζοντας» το ματς και την πρόκριση.

Διαβάστε πως μετέδωσε το enwsi.gr το ματς στο κλειστό του ΟΑΚΑ

Νίμπουρκ-ΑΕΚ 82-94

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-43, 58-69, 82-94

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Ντάλτον 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρντινγκ 16 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρούμπαν 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Προύιτ 14 (1), Ρούπνικ 11 (1), Μπέντα 8 (2), Κριζ 4, Τούμα, Ζίμερμαν

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 18 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Ματσιούλις 7 (1), Ρογκαβόπουλος 4 (2/7 σουτ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ), Ζήσης 2, Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Μορέιρα 9 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράις 12 (1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ)