Η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και πέρασε από την Αμαλιάδα

Το ζητούμενο για την ΑΕΚ στην Αμαλιάδα ήταν να βρει ψυχολογία. Να πάρει τη νίκη και να δείξει λίγες μέρες πριν τον επαναληπτικό με τη Νίμπουρκ, πως δεν ξέχασε το μπάσκετ. Ο Κόροιβος ζόρισε την Ενωση, έπαιξε με τις αδυναμίες της, αλλά την πείσμωσε. Όταν οι «κιτρινόμαυροι» τσίτωσαν, έπαιξαν άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τους Χάρις και Σάκοτα και τελικά πήραν τη νίκη με 77-75.

Εάν την Τετάρτη το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τη Νίμπουρκ ήταν το καλύτερο διάστημα της ΑΕΚ, σήμερα τα πράγματα δεν είχαν την ίδια εξέλιξη. Η Ενωση στην Αμαλιάδα εμφανίστηκε πολύ νευρική, δίχως ηρεμία και καλές επιλογές στο παιχνίδι της. Είχε κάκιστα ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς, έκανε πολύ εύκολα λάθη και δεν μπορούσε να παρακολουθήσει το γρήγορο παιχνίδι του Κόροιβου. Μοιραία, η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγά σε όλο το ματς και το δεκάλεπτο έκλεισε με -3 (18-15).

Ο Σάκοτα κάλυψε το κενό του Χάντερ με τον Μαυροειδή, αλλά ο διεθνής σέντερ δεν μπορούσε να συμβάλει αμυντικά, ούτε και επιθετικά. Η ΑΕΚ είχε πολλά ζητήματα και έβρισκε πολύ δύσκολα καλάθι, κυρίως χάρη στον Λαρεντζάκη. Ηταν αναγκαίο να υπάρξουν αλλαγές για να βρει η ομάδα ρυθμό με τη διαφορά στο -8 και έτσι μπήκαν άμεσα Πάντερ, Καββαδάς και Σάκοτα.

Με αυτούς στην πεντάδα η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό. Εφτιαξε την άμυνα της, βρήκε λύσεις στην επίθεση και ισοφάρισε με τον Πάντερ (19-19), μόλις ενάμιση λεπτό έπειτα από την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, η αντίδραση δεν είχε συνέχεια. Η άμυνα χαλάρωσε, τα κενά ήταν τεράστια, η υπεροπλία στον αέρα χάθηκε και ο Κόροιβος πήρε ξανά μικρή διαφορά.

Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με τον Σάκοτα να την οδηγεί επιθετικά, ενώ με την είσοδο του Βασιλόπουλου και τον Τζέιμς πεντάρι, φάνηκε να υπάρχει ισορροπία στην ταχύτητα του Κοροίβου. Ετσι, η Ενωση βρισκόταν σε απόσταση βολής, αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει το προβάδισμα. Η ΑΕΚ είχε βελτιώσει τα στατιστικά της, αλλά «πληγωνόταν» από τα πολλά λάθη (δέκα συνολικά) που έκανε και την έφεραν πίσω στο ημίχρονο (34-31).

Οσα πάλεψε να μαζέψει η ΑΕΚ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, τα γκρέμισε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν νωθροί και αργοί στις αντιδράσεις τους και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους δέκα (45-35). Εκεί ήταν το σημείο που πήραν μπροστά Χάρις και Γκριν. Μέσα σε 3’, η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και κατάφερε να ισοφαρίσει με κάρφωμα του Πάντερ (47-47), πέντε λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου.

Το μυστικό για την αλλαγή της ΑΕΚ ήταν η εξαιρετική άμυνα και ο έλεγχος του αέρα με Μαυροειδή και Βασιλόπουλο, που εγκλώβισε τον Κόροιβο. Ο Χάρις είχε πάρει μπροστά και έβαλε την Ενωση για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με (50-49). Η ΑΕΚ κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά και χάρη στις εξαιρετικές επιδόσεις του σούπερ Χάρις μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (60-58).

Η ΑΕΚ έριξε και πάλι ρυθμό, χαλάρωσε στην άμυνα και έκανε βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση και ο Κόροιβος πέρασε μπροστά. Με τρίποντο του Τζέιμς (πρώτοι πόντοι στο ματς), η Ενωση πήρε ξανά προβάδισμα, αλλά υπήρξε πίεση από τους γηπεδούχους. Εκεί, η ΑΕΚ έβγαλε χαρακτήρα και με τρίποντο του Πάντερ πήρε ξανά προβάδισμα με 73-72. Ο Κόροιβος ισοφάρισε, αλλά με νέο τρίποντο ο Γκριν έδωσε τη νίκη στην Ενωση.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Τζέιμς 4, Γκριν 17, Χάρις 18, Λαρεντζάκης 5, Μαυροειδής 3, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 18, Βασιλόπουλος 3, Καββαδάς 2, Πάντερ 7

Κόροιβος (Ν. Καλαμπάκος): Κάρσον 13, Πόσλεϊ 13, Σαχπατζίδης 3, Χάινς 14, Ντεκόσι 11, Λάνγκφορντ 9, Μιλιντίγεβιτς, Κοχν 6, Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 4