Του "έκλεισε" το σπίτι και πάει να το σηκώσει η ΑΕΚ!

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε σήμερα η ΑΕΚ που πέτυχε μεγάλη νίκη με 25-23 στην έδρα του Ολυμπιακού

Οι “κιτρινόμαυροι” ξεπερνώντας και την κούραση από τα δύο ευρωπαϊκά παιχνίδια με την Ποτάισα, στάθηκαν όρθιοι στο κλειστό του Ρέντη και πλέον θέλουν δύο ακόμα νίκες για να σηκώσουν την φετινή κούπα. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έδειξε χαρακτήρα και πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση απέκτησε ένα σημαντικό πλεονέκτημα στην “μάχη” του τίτλου.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ με τον Λόκεν δείχνοντας διάθεση για να “τρέξει” και να πιέσει την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Νικολαϊδης έκανε το 2-1 για την “Ένωση” με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει εκ νέου. Στο 3ο μόλις λεπτό ο Νικολαϊδης αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού μετά από δυνατό μαρκάρισμα που δέχτηκε. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το κενό που δημιουργήθηκε και με δύο σερί γκολ πήραν προβάδισμα με 4-2. Ο Χόγκας με πέναλτι μείωσε προσωρινά και στα επόμενα τρία λεπτά ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ και με τρία γκολ στον αιφνιδιασμό έκανε το 7-3. Το τάιμ άουτ του Νίκου Γραμματικού έδωσε στην ομάδα την ηρεμία που έπρεπε ξεκινώντας την αντεπίθεση της στο παιχνίδι. Με γκολ των Χόγκας, Μυλωνά και Αργυρού η “Ένωση” ισοφάρισε σε 8-8 ενώ στο 18′ ο Μυλωνάς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 8-9. Νωρίτερα ο προπονητής της ΑΕΚ είχε κάνει αλλαγή κάτω από τα δοκάρια βάζοντας τον Συγγάρη στη θέση του Ραντούλοβιτς. Οι επεμβάσεις του Συγγάρη βοήθησαν σημαντικά την ομάδα για να επιστρέψει και πάλι στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν αυτή που βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Βραζάλιτσα έδωσε προβάδισμα 16-15 στην ΑΕΚ με το οποίο και πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Η ΑΕΚ αυτή που σκόραρε πρώτη και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζαμπούνη να κάνει το 15-17. Με δύο τέρματα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17 με τον κορυφαίο Μυλωνά να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ.  Στο 44’51 ο Λόκεν έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΚ ενώ για πρώτη φορά ο Ζαμπούνης έφερε τους “κιτρινόμαυρους” στο +3 (19-22). Ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά στο γκολ (23-24) αλλά ο Χόγκας με ωραία προσπάθεια ένα λεπτό πριν το τέλος έδωσε ξανά στην ΑΕΚ την ασφάλεια των δύο τερμάτων. Παρά τις προσπάθειες των “ερυθρόλευκων” το 25-23 παρέμεινε μέχρι το τέλος με την “Ένωση” να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 8-6, 9-9, 13-13, 15-16 (ημχ.) 17-17, 17-18, 18-20, 19-21, 22-23, 23-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 3, Αλβανός 1, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Νικολαϊδης Χ., Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 6, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης Π. 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 4, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 6.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 4/4-0/2