Την «λύγισε» η κούραση-Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ από τον Διομήδη

Εικόνες από το Διομήδης Άργους-ΑΕΚ

Η κούραση από την υπερπροσπάθεια στο Ντράμεν και το ταξίδι στη Νορβηγία “λύγισαν» την ομάδα χάντμπολ που γνώρισε την πρώτη της ήττα με 32-29 από τον Διομήδη στη Νέα Κίο στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής

Ήταν αναμενόμενο πως κάποια στιγμή θα ερχόταν και η ήττα για την αήττητη για 23 αγώνες ΑΕΚ, η οποία ωστόσο παραμένει πρώτη στην βαθμολογία με 30 βαθμούς, όσους έχει και ο Ολυμπιακός του οποίου και υπερτερεί στην ισοβαθμία. Το παιχνίδι αποτέλεσε και ένα χρήσιμο «καμπανάκι» για την «Ένωση» εν όψει του τελικού Κυπέλλου απέναντι στην ομάδα του Άργους. Η ΑΕΚ δεν ήταν μόνη της ούτε στη Νέα Κίο όπου είχε την θερμή συμπαράσταση αρκετών φίλων της που χειροκρότησαν τις προσπάθειες των παικτών παρά την ήττα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν είχε σε πολλές φάσεις καθαρό μυαλό για να διαχειριστεί και το νευρικό παιχνίδι των γηπεδούχων. Ο Διομήδης φάνηκε να το θέλει περισσότερο το ματς, ήταν πιο φρέσκος και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα συνεχόμενα λάθη των «κιτρινόμαυρων».

Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ με την ΑΕΚ να πλησιάζει αρκετές φορές όμως δεν μπόρεσε να αντιστρέψει το εις βάρος της σκορ, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη της ήττα τη φετινή σεζόν έπειτα από 22 συνεχόμενα νικηφόρα αποτελέσματα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε μόλις δύο φορές όταν έκανε το 1-2 ενώ πέρασε μπροστά με 10-11. Δεν κατάφερε όμως να διατηρήσει το προβάδισμα της και βρέθηκε στο τέλος του ημιχρόνου να χάνει με 18-13.

Στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ήταν φανερό πως δεν είχε την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό για να διαχειριστεί το ματς ακόμα και όταν ο Διομήδης έμεινε με τέσσερις παίκτες. λόγω τριών δίλεπτων αποβολών. Η Ένωση κατάφερε να βρει δίχτυα μόνο μία φορά, με τον Παπαδιονυσίου (24-22), ενώ δέχθηκε κιόλας τέρμα από τον Λιάπη (25-22). Η ομάδα πλησίασε ξανά στα δύο γκολ με 30-28 αλλά γνώρισε τελικά την ήττα με 32-29.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΕΚ 32-29

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 8-5, 10-9, 10-10, 13-11, 18-13 (σκορ ημιχρόνου), 21-17, 23-20, 25-22, 28-25, 30-28, 32-29

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης Γ.): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 5, Τσιγαρίδας 4, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Λιάπης 3, Σπέντζος, Μπόσκος 8, Χαντέλης, Ξαγοράρης, Μάνθος, Λίμα 5, Γκολούμποβιτς 7

ΑΕΚ (Δημητρούλιας Δ.): Αραμπατζής 3, Δομπρής 1, Μωραΐτης, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 8, Πλάθα, Φλορίδο 3, Χόγκας, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 3, Άρσιτς, Γιόσμου, Κριτσιοτόιου 1, Κεδέρης 2

Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 9 – 3, Πέναλτι: 5/9 – 5/8