Tα προβλήματα λύγισαν την ΑΕΚ κι έτσι αναπόφευκτα ήρθε η ήττα από τη ΧΑΝΘ με 29-25

ΦΩΤΟ από το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

nikolaidis paok aek handballΤην τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕΚ, αυτή τη φορά από την ΧΑΝΘ με 29-25 σε μια αναμέτρηση που η Ένωση εμφανίστηκε αποδεκατισμένη λόγω των αρκετών προβλημάτων που αντιμετωπίζει το τελευταίο διάστημα.

Σαν να μην έφταναν τα αγωνιστικά προβλήματα για την Ένωση (πήγε στο ματς χωρίς τους Τσαούση, Παπαδόπουλο, Δημοσθένους και Πλεχ), ο Δικέφαλος περίπου στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στους Θεσσαλονικείς έχασε και τον Μπαλάς ο οποίος τραυματίστηκε στον μηρό. Η ΧΑΝΘ με έναν εκπληκτικό Ανδρέα Λαγούδη κάτω από τα δοκάρια, σε συνδυασμό παράλληλα με την αστοχία των παιχτών της ΑΕΚ, κράτησε το σκορ σε χαμηλό επίπεδο.

Το πρώτο ημίχρονο έφερε τους γηπεδούχους να προηγούνται 13-12 της Ένωσης. Στο β’ ημίχρονο η κούραση είχε καταβάλει την ομάδα που δεν είχε περιθώρια αλλαγών και σε συνδυασμό με τις πολλές απουσίες βρέθηκε πίσω στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Η κακή μέρα στην οποία βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες της ΑΕΚ επηρέασε και τον τερματοφύλακα της Ένωσης, Νίκο Τσιλιμπάρη, ο οποίος υπέπεσε σε αρκετά λάθη τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, σε αντίθεση με τον τερματοφύλακα της ΧΑΝΘ ο οποίος κράτησε την ομάδα του οδηγώντας την στη νίκη. Αξιοσημείωτο για την ΑΕΚ ήταν το γεγονός πως μέτρησε συνολικά τρία χαμένα πέναλτι από τα έξι που κέρδισε.  Το φινάλε του αγώνα έφερε την ΧΑΝΘ νικήτρια επί της ΑΕΚ με 29-25. Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» κοιτούν το ματς κυπέλλου της Τετάρτης με μοναδικό στόχο την πρόκριση στον τελικό και φυσικά την κατάκτηση της κούπας.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 7-4, 8-8, 10-11, 13-12 (ημχ.), 16-14, 19-16, 22-18, 24-20, 26-22, 29-25

Χ.Α.Ν.Θ. (Νίκος Μάντζος): Ιωαννίδης, Λαγούδης, Σπυρόπουλος, Καφαντάρης 7, Σαρηγιαννίδης 3, Δέσπος 4, Λάππας 1, Ναουμίδης, Κόντης 1, Μαυρόπουλος, Αργυρίου 5, Παπαδόπουλος Ν 3, Παντελίδης 5, Τσαβδάρης, Μπαιρλής, Κουπαρανίδης

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 6, Νικολαΐδης 5, Κολιούλης, Μπάλας 2, Κατσίκης 1, Παπαδόπουλος Χ. 3, Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Τόλιος – Δελόγλου