Στους "8" του Πανελλήνιου πρωταθλήματος οι Παίδες της ΑΕΚ

Την δεύτερη θέση του πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ κατέκτησε τελικά η Παιδική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ η οποία δεν τα κατάφερε στον μεγάλο τελικό γνωρίζοντας την ήττα στις λεπτομέρειες με 34-33 από τον Δούκα. Μπορεί να μην κατέκτησε τον τίτλο ωστόσο η ομάδα του Αλέξανδρου Κοτελίδα πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα η “Ένωση” προκρίθηκε για το Final-8 μαζί με τον Δούκα όπου θα συναντήσουν επίσης τον Φίλιππο Βέροιας, τον ΠΑΟΚ, την Πυλαία, την Προσοτσάνη και τον Αερωπό Βέροιας, ενώ η τελευταία θέση θα κριθεί ανάμεσα στο Κερατσίνι και τον Διομήδη Άργους, οι οποίοι αναμετρώνται την Κυριακή στην Πάτρα σε αγώνα μπαράζ.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η κούραση έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Η υπερπροσπάθεια των ημιτελικών με το Κερατσίνι ήταν εμφανής και η ομάδα “πέταξε” το πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκε να χάνει με 18-15 ενώ είχε βρεθεί και έξι γκολ πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να αντιδράσει, έπαιξε πολύ καλά, βελτίωσε την εικόνα της αλλά τα διαιτητικά λάθη ήταν αυτά που έκριναν την πλάστιγγα υπέρ του Δούκα. Οι “κιτρινόμαυροι” ισοφάρισαν σε 25-25 και ήταν συνήθως ένα γκολ πίσω στο σκορ με το τελικό 34-33 να τους αφήνει με γλυκόπικρη γεύση.  Παρόλα αυτά η χρονιά κρίνεται ήδη πετυχημένη παρότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα με τους μικρούς να στοχεύουν πλέον σε μια καλή παρουσία στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Πρωτάθλημα Παίδων ΕΣΧΑ 2017-2018

ΤΕΛΙΚΟΣ: ΔΟΥΚΑΣ – ΑΕΚ 34:33

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 8-5, 13-8, 18-12, 18-15 (ημίχρονο), 20-18, 22-21, 25-25, 29-28, 31-30, 34-33

ΔΟΥΚΑΣ (Σαΐτης): Κασιώνης, Φαναριώτης, Βασιλόπουλος Θ, Μάνος 4, Δικαιούλιας 6, Σφαέλος, Σοφιανός, Βασιλόπουλος Κ, Κωνσταντόπουλος, Ρουμπής, Γερουλάνος 4, Ζαφειράκης 7, Ραυτόπουλος, Παγιάτης 2, Βάρσος, Στεφανίτσης 11

ΑΕΚ (Κοτελίδας): Βασιλακάκης, Πρωτέκδικος, Αθανασάκος, Μελίσσης 2, Ασλής, Κοβάνης 2, Στάθης 3, Κοτσιώνης 10, Βούλγαρης, Βασιλείου 5, Σιγαλός, Καρράς 1, Τσαμποδήμος, Παπαντωνίου 3, Ρούτσιας, Βεζύρης 7

Διαιτητές: Συρεπίσιος, Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5/8, Πέναλτι: 4/2, 2/2.