Στα ημιτελικά του Κυπέλλου οι «μάγκες» που νίκησαν τον Φίλιππο 27-25

handball aek-filipposΤο εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ΑΕΚ  που επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας στο κλειστό της Πολιτείας 27-25 βάζοντας πλώρη για την κατάκτηση του τέταρτου κυπέλλου στην ιστορία της.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση δίνοντας το δικαίωμα στον Φίλιππο να βρεθεί νωρίς στο παιχνίδι μπροστά  και να βάλει σε περιπέτειες την «κιτρινόμαυρη» ομάδα. Ξεπερνώντας την “κρίση” των πρώτων λεπτών, η Ένωση όχι μόνο έφερε στα ίσια το παιχνίδι αλλά πήρε και κεφάλι στην αναμέτρηση, χάρη στην  συμπαγή της άμυνα αλλά και τον τερματοφύλακα της, Νίκο Τσιλιμπάρη.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε διευρύνει το σκορ αν οι επιθετικές της ενέργειες κατέληγαν στον στόχο. Η τελική προσπάθεια ταλαιπώρησε αρκετά στο πρώτο μέρος την ομάδα, ωστόσο αυτή κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο 13-10. Τα επιθετικά προβλήματα για τους «κιτρινόμαυρους» λύθηκαν στο δεύτερο μέρος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ένωσης στην άμυνα και δεν άφησαν την Ένωση να προηγηθεί σε κανένα σημείο του ματς, με μεγάλη διαφορά.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κυλούσαν βασανιστικά μιας και δύο ομάδες ήταν ισόπαλες για αρκετή ώρα όμως το πάθος και δίψα για πρόκριση των «κιτρινόμαυρων» έφεραν την λύτρωση για την ΑΕΚ, η οποία με δύο γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα (27-25) πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου.