Συνέχισε το νικηφόρο σερί η ΑΕΚ, 22-17 τον Δούκα και ...πάτησε στην κορυφή

ΑΕΚ-Δούκας σε έξι "κλικ"

bakaoukasΤην  έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η ΑΕΚ με αντίπαλο τον Δούκα στο κλειστό της Πολιτείας.  Η Ένωση έτσι παρέμεινε αήττητη για ακόμα ένα παιχνίδι και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τον Διομήδη.  Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Τσιλιμπάρη, Μπακαούκα,Νικολαΐδη, η ΑΕΚ ήταν το αφεντικό του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.  Για τους φιλοξενούμενους καλύτερος παίκτης ήταν ο Ντούνης.

Η ΑΕΚ μπήκε απο την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να έχει δυο γκολ διαφορά (3-1) στα πρώτα λέπτα, όμως ο Δούκας βρήκε τον τρόπο και κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Μέχρι το 12ο λεπτό είχε καταφέρει να ισοφαρίσει (5-5).  Στη συνέχεια η ΑΕΚ παίζοντας καλή άμυνα και παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, κατάφερε να αυξάνει την διαφορά με τον καταπληκτικό για ακόμα ένα παιχνίδι, Τσιλιμπάρη, φτάνοντας τη διαφορά στο +4  (9-5). Στο σημείο εκείνο ο Παπαδόπουλος δέχτηκε δεύτερη δίλεπτη αποβολή, όμως η ΑΕΚ κατάφερε όχι μόνο να περιορίσει το γκολ αλλά να βάλει κιόλας (10-5).  Από το  26΄και μετά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να καταφέρουν να σημειώσουν κάποιο γκολ και η ΑΕΚ με κάποια λάθη στην επίθεση, τους το επέτρεψε, με αποτέλεσμα να μειωθεί η διαφορά στα τρια γκολ με τη λήξη του ημιχρόνου (11-8).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ για αρκετή ώρα διατήρησε το προβάδισμα των τριών γκολ.  Πότε με τον Νικολαΐδη, πότε με τον Μπακαούκα αλλά έχοντας και τον Τσιλιμπάρη σε μεγάλη μέρα η Ένωση διατηρούσε το “μαξιλαράκι” των τριών γκολ και στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά και να πάρει τελικά τη νίκη (22-17).

Πατήστε ΕΔΩ και δείτε πως περιέγραψε το enwsi.gr Live τον αγώνα.