Σαν σε προπόνηση η ΑΕΚ- Νίκησε με 46-32 και την Δράμα

Εικόνες από το ΑΕΚ-Δράμα

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που συνέτριψε και την Δράμα με 46-32 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το καθήκον τους, πήραν μια ακόμη νίκη και συνεχίζουν να οδηγούν την βαθμολογία της Handball Premier.  Η «Ένωση» έχει μπροστά της ένα ακόμη θεωρητικά εύκολο παιχνίδι απέναντι στον Φίλιππο το προσεχές Σάββατο πριν ξεκινήσει ο αγωνιστικός …γολγοθάς των δύο εβδομάδων που περιλαμβάνει τον τελικό Κυπέλλου, ντέρμπι κορυφής με Ολυμπιακό και τα δύο παιχνίδια με την Ποτάισα Τούρντα για το Τσάλεντζ Καπ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αρκετά χαλαρά το παιχνίδι επιτρέποντας έτσι στην Δράμα να βρίσκεται μέσα στο σκορ και να προηγηθεί μάλιστα με 3-5. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 7-7 και κάπου εκεί η «Ένωση» πάτησε …γκάζι και με γκολ των Παπαδιονυσίου, Φλορίδο και Κεδέρη προηγήθηκε με 11-8. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων γινόταν πιο εμφανής με την ΑΕΚ να προηγείται με 15-9 και 20-11. Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και πλουραλισμό στην επίθεση οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με 24-14.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχτηκε περισσότερο σε τυπική διαδικασία για την ΑΕΚ που ήταν φανερό πως δεν μπορούσε να απειληθεί από την αντίπαλη ομάδα. Διατηρούσε εύκολα την διαφορά πάνω από δέκα γκολ με αποτέλεσμα ο προπονητής, Δημήτρης Δημητρούλιας να κάνει αρκετές αλλαγές στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα για πρώτη φορά αγωνίστηκε με την ανδρική ομάδα και ο Δικαιούλιας από τους Νέους.  Ο εξαιρετικός και χθες Κεδέρης με δύο σερί γκολ έκανε το 36-21 ενώ στο 50′ το σκορ ήταν 39-26. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την «Ένωση» να ρίχνει ρυθμούς «κλειδώνοντας» τη νίκη με 46-32.

ΑΕΚ – ΔΡΑΜΑ 46-32

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 9-7,, 13-9, 16-9, 18-10, 24- 14 (ημίχρονο), 28-17, 31-20, 36-22, 39-25, 42-29, 46-32

AEK (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Δομπρής 6, Μωραϊτης, Γεωργιάδης 2, Χόγκας, Νικολαϊδης 5, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα 4, Φλορίδο 4, Δικαιούλιας 2, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Κεδέρης 11

Bianco Monte Δράμα (Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Παγωνίδης 3, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Αλμπάντης, Κουρουτζίδης 2, Τουνγκελίδης 4, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος 2, Καβάζης, Ντράσκιτς 10, Αντάμοβιτς 9, Φραγκούλης 1, Κουρτίδης 1

Διαιτητές: Χρηστίδη – Παπαματθαίου Δίλεπτα: 1 – 2 Πέναλτι: 2/4 – 1/3