"Καθάρισε" τον ΠΑΟΚ και συνεχίζει αήττητη η ΑΕΚ

Εικόνες από το ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

Με νίκη ξεκίνησε και το 2020 η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικρατώντας με 31-30 του ΠΑΟΚ στην κατάμεστη αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” για την 12η αγωνιστική που άνοιξε και την αυλαία του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος. Ενώ είχατε την ευκαιρία να το παρακολουθήσετε και μέσω του live στο enwsi.gr.

H “Ενωση” αν και επηρεασμένη από την διακοπή των εορτών πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας και η μόνη αήττητη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα. Οι “κιτρινόμαυροι” πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό που ακολουθεί την προσεχή Τετάρτη για το πρώτο ματς των ημιτελικών του Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά συγκρατημένες, απόρροια και της μεγάλης διακοπής που μεσολάβησε. Η “Ένωση” προηγήθηκε 2-1 με τον Μυλωνά  και 3-2 με τον Κεδέρη. Το επόμενο πεντάλεπτο οι “φιλοξενούμενοι” ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 4-7 και 6-9 αντίστοιχα. Οι “κιτρινόμαυροι” έδειξαν για μια άλλη φορά την εμπειρία και την ποιότητα τους. Ακολούθησαν το πλάνο τους μείωσαν στο γκολ με τους Κεδέρη και Μυλωνά (8-9) και ισοφάρισαν σε 12-12 με τον Χιμένεθ. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν σταμάτησε εκεί την αντεπίθεση της, αναλαμβάνοντας ξανά τα ηνία του αγώνα. Προηγήθηκε με 14-12 με τον Δομπρή και 17-15 με τον Μυλωνά. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την “Ένωση” μπροστά στο σκορ με 18-15 με γκολ του Νικολαΐδη στην εκπνοή.

“Λύτρωση” με Μόγια

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας κι άλλο την διαφορά στο σκορ. Ζαμπούνης, Μυλωνάς και Μπουνέτα έφεραν την ομάδα για πρώτη φορά στο +5 (21-16). Ο Κοσάνοβιτς απέκρουσε πέναλτι του ΠΑΟΚ, ο οποίος σκόραρε όμως στη συνέχεια με τον Τσαναξίδη (21-18) και τον Δημητρούλια να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι με νέο πέναλτι μείωσαν σε 22-20 στ 43′. Η “Ένωση” απάντησε με τον ίδιο τρόπο με τον Γιάκομπσεν να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι ανεβάζοντας ξανά την διαφορά στα τρία γκολ. Δύο εύκολα λάθη στοίχισαν στην “Ένωση” που έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει μετά από ώρα σε 26-26. Η απάντηση των “κιτρινόμαυρων” ήταν άμεση με δύο γκολ του Γιάκομπσεν και ένα του Αραμπατζή που τους έφερε ξανά στο +2 (29-27), έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Το τελευταίο πεντάλεπτο εξελίχτηκε σε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 29-29 και τον Ζαμπούνη να σκοράρει ένα καθοριστικό γκολ κάνοντας το 30-29 για την ΑΕΚ. Οι “φιλοξενούμενοι” ισοφάρισαν εκ νέου αλλά ο Μόγια μετο μοναδικό του γκολ στο παιχνίδι ήταν αυτός που “έγραψε” το 31-30 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-8, 10-10, 12-12, 15-14, 18-15 (ημχ.), 20-16, 21-18, 23-20, 25-24, 29-27, 31-30

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Δομπρής 1, Μωραϊτης, Χόγκας, Ζαμπούνης 4, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 8, Χιμένεθ 4, Φλορίδο 1, Γιάκομπσεν 4, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα 2, Γιόσμου, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης Π. 3, Παλάσκας 6, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 3, Κοκκώνης 1, Γιαννακίδης Ι., Αποστόλου 2, Τσαναξίδης 3, Ελευθεριάδης, Κωστακίδης Θ., Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 3, Γιαννακίδης Κ., Κιούρτσκοφ, Τσέγιοβιτς 3.

Διαιτητές: Τόλιος- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/3-5/7