"Αφεντικό" για την πρόκριση η ΑΕΚ!

Με το ..δεξί ξεκίνησε το ευρωπαϊκό της ταξίδι η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε με 29-25 της Μπρέγκεντς στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης”

Με κορυφαίο σε ένα ακόμη παιχνίδι τον Λαρς Γιάκομπσεν η “Ένωση” πήρε μια σημαντική νίκη και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ εν όψει του επαναληπτικού στην Αυστρία το επόμενο Σάββατο.

Πολύ καλή και ώριμη εμφάνιση της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε γιατί θεωρείται δυνατός αντίπαλος. Η Μπρέγκεντς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι. Η “Ένωση” έκανε το 2-1 με τον Ζαμπούνη και από εκείνο το σημείο διατήρησε το προβάδισμα της στο σκορ. Με “όπλο” την καλή αμυντική λειτουργία οι “κιτρινόμαυροι” προσπάθησαν να χτίσουν μια διαφορά στο σκορ. Με κορυφαίο τον Γιάκομπσεν στην επίθεση η ΑΕΚ έκανε το 8-6 ενώ ο Βραζάλιτσα έκανε το 10-7 ανεβάζοντας στα τρία γκολ την διαφορά των τερμάτων. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έδειχνε να έχει υπομονή και οργάνωση στο παιχνίδι της με τον Μυλωνά στο 16′ να κάνει το 12-8 και να φέρνει για πρώτη φορά την ομάδα στο +4.

Η ΑΕΚ δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 4-1 στα τελευταία πέντε λεπτά και έτσι πήγε στο ημίχρονο με την μικρότερη δυνατή διαφορά, ενώ είχε προηγηθεί 13-8 (18′) και 15-11 στο (26′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρέγκεντς με κορυφαίο τον τερματοφύλακα της, Άλεκσιτς προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη τις χαμένες επιθέσεις των “κιτρινόμαυρων”. Οι “φιλοξενούμενοι” ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο 19-19 με την ΑΕΚ να παίρνει και πάλι προβάδισμα με τον Μυλωνά. Με δύο συνεχόμενα γκολ αλλά και τις επεμβάσεις του τερματοφύλακα της η Αυστριακή ομάδα πέρασε μπροστά με 21-21 στο 46′ για πρώτη φορά στον αγώνα. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε άμεσα με τον Μυλωνά ενώ ακολούθησε ένα εκρηκτικό δίλεπτο με τους “κιτρινόμαυρους” να πετυχαίνουν τρία σερί τέρματα ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά των τερμάτων. Το 29-25 στο τέλος έδωσε στην ομάδα του Νίκου Γραμματικού ένα σημαντικό προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού στην Αυστρία το επόμενο Σάββατο.

AΕΚ- ΜΠΡΕΓΚΕΝΤΣ 29-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 10-8, 13-10, 14-11, 16-15 (ημχ), 18-17, 19-18, 20-20, 24-21, 25-24, 29-25

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Μπάλαζ 5, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 10, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 7, Αργυρού, Παλεβίτσιους, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλάσκας.

ΜΠΡΕΓΚΕΝΤΣ (Λουτζελμπέργκερ): Άλεκσιτς, Γιάγκερ 1, Φρούκστουκ 1, Μπαμπάρσκας 3, Τσόριτς 1, Κλόπτσιτς 3, Χάουσλε, Σνάμπλ 1, Εσέγκοβιτς 3, Μορ, Γκάνγκλ, Βάσελ, Μίτκοφ 9, Κικάνοβιτς 3.

Διαιτητές: Καμπρέγιας- Σάντσες (Ισπανία), Παρατηρητής: Μπέλου (Ρουμανία), Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 1/1-3/4