"Αφεντικό" για την πρόκριση η ΑΕΚ!

Εικόνες από το Βογκόσκα – AEK

Το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Τσάλεντζ Καπ έκανε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που συνέτριψε με 41-22 την Βογκόσκα στην κατάμεστη αίθουσα “Γ. Κασιμάτης. Η “Ένωση” είναι πλέον το μεγάλο αφεντικό και αύριο έχει την ευκαιρία να διπλασιάσει τις νίκες της και να πάρει πανηγυρικά το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του θεσμού.

Σε ότι αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό. Ο ρυθμός ήταν αργός με την Βογκόσκα να προηγείται στα πρώτα λεπτά και την ΑΕΚ να μειώνει σταδιακά με τους Μόγια και Μπουνέτα. Όσο περνούσε η ώρα η  “Ένωση” ανέβαζε σταθερά την απόδοση της και με τρία διαδοχικά κλεψίματα Παπαδιονυσίου, Μπουνέτα και Μόγια την έφεραν μπροστά με 7-11. Οι “κιτρινόμαυροι” εκμεταλλευόμενοι σταδιακά την υπεροπλία στο ρόστερ και τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να βρουν τρόπο να σκοράρουν και  να σπάσουν την σφιχτή άμυνα των Βόσνιων. Με ένα εντυπωσιακό σερί η “Ένωση” έκανε γρήγορα το 9-13, 10-19 και πήρε μια σημαντική διαφορά στο σκορ. Ο Δομπρής ήταν αυτός που πέτυχε το τελευταίο γκολ στέλνοντας την ΑΕΚ στα αποδυτήρια με 11-20.

Ανέβασαν κι άλλο την διαφορά

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε το ίδιο εντυπωσιακά με τους Ζαμπούνη και Δομπρή να την διατηρούν σταθερά μπροστά στο σκορ με 14-23. Η “Ένωση” έδειχνε να κρατάει την διαφορά κοντά στα δέκα γκολ που της έδινε και ένα σημαντικό αβαντάζ για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Όσο περνούσε η ώρα ήταν φανερό πως η ΑΕΚ δεν μπορούσε να απειληθεί με αποτέλεσμα να αγωνίζεται πιο ανοιχτά και χωρίς άγχος. Με τρίτο διαδοχικό γκολ του Πλάθα η “Ένωση” έκανε το 16-29 και ο Δομπρής το 17-30. Το παιχνίδι φαινόταν να έχει κριθεί με την ΑΕΚ απλά να προσπαθεί να ανεβάσει την διαφορά για να πάει με μεγαλύτερη άνεση στο δεύτερο ματς. Ακόμα και στα τελευταία λεπτά οι “κιτρινόμαυροι” ήταν καταιγιστικοί με τον Ζαμπούνη να κάνει το 22-40 ένα λεπτό πριν το τέλος για να πάρει τη νίκη με 41-22.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 6-8, 8-12, 9-15, 11-20 (ημχ.), 14-22, 15-27, 18-31, 19-34, 21-37, 22-41

ΒΟΓΚΟΣΚΑ (Σίρκο): Μπεσίρεβιτς, Χάτζιτς, Λόγιανισιτς, Ζαχίροβιτς 4, Κορντάλιγια, Σάβιτς 2, Σμίλιανιτς, Χαλίλοβιτς, Πάσαλιτς, Τράβαρ 8, Γέλασιτς 1, Μπούλινια 5, Μπόσκοβιτς 2, Στογιάνοβιτς.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μωραϊτης 2, Χόγκας 2, Ζαμπούνης 6, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 3, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 4, Ασλής, Μπουνέτα 3, Γιόσμου 1, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Σολς (Ολλανδία)- Μάρτενς (Βέλγιο), Παρατηρητής: Κωνσταντίνου (Κύπρος)

Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 0/0-3/6